Oszczędzanie

Lokata, a może konto oszczędnościowe? Czym się różnią? Które z nich wybrać?

Marzec 20, 2015

Lokata i konto oszczędnościowe to podstawowe usługi bankowe. Znajdziemy je w każdym banku komercyjnym. Otwarcie, zarówno jednego, jak i drugiego, jest banalnie proste. Pozornie niewiele się od siebie różnią, ale w zależności jaki typ oszczędzania preferujemy, jedno opłaca się bardziej. Które jest dla Ciebie?

Czym jest lokata

Lokata terminowa, jak sama nazwa wskazuje, jest depozytem lokowanym w banku na pewien okres. Najczęściej my sami wybieramy na ile chcemy nasze pieniądze ulokować. Czym więcej pieniędzy wpłacimy na lokatę, tym większe korzyści uzyskamy. Haczyk polega na tym, że kiedy lokatę zerwiemy przed okresem jej zakończenia, nie otrzymujemy wtedy żadnych dodatkowych odsetek.

Czym jest konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to konto bankowe, które pozwala nam trzymać pieniądze i jednocześnie oszczędzać. Bank oprocentowuje środki na koncie i najczęściej raz w miesiącu z tego tytułu, wypłaca nam należne odsetki. W odróżnieniu od lokaty, naliczone odsetki nie zerują się po wypłacie. Mamy więc więcej swobody.

Plusy i minusy lokaty

Lokata jest dla osób, które są stabilne finansowo. Możemy zainwestować w ten sposób większą sumę pieniędzy, pod warunkiem, że nie wypłacimy ich przed końcem trwania umowy. W innym przypadku, wszystkie odsetki zostaną wyzerowane. Lokaty najczęściej są wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe. Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest to, że w większości przypadków, nie możemy wpłacać dodatkowych środków.

Plusy i minusy konta oszczędnościowego

Ten rodzaj konta jest dla osób, które preferują systematyczne oszczędzanie. Na konto można w każdej chwili wpłacić dodatkowe środki, można też je w każdej chwili wybrać. Z tego tez powodu, oprocentowanie jest mniejsze niż w przypadku lokat, naliczone jest bowiem raz w miesiącu.

Minusem jest jednak też to, że częstsze niż jednorazowe wypłaty z tego konta, mogą przewyższyć zgromadzone odsetki. Wypłaty z kont oszczędnościowych są dodatkowo płatne.

Wybór jednego i drugiego oczywiście należy od nas samych. Lokata jest dla ludzi, którzy myślą o oszczędzaniu długoterminowym, a konto oszczędnościowe jest dla tych, którzy posiadają mniejsze rezerwy.

Sprawdź najpopularniejsze konta oszczędnościowe


Sprawdź najpopularniejsze lokaty

Zobacz również

1 Komentarz

 • Reply Ksenia Marzec 24, 2015 at 9:46 pm

  Kiedyś zastanawiałam się nad założeniem lokaty, ale tak do końca nie wiedziałam na co się zdecydować. Czytałam nieco na ten temat i trafiłam nawet na takie jednodniowe. Czy jest w ogóle sens z takich produktów finansowych korzystać?

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Pieniądze na czarną godzinę. Ile warto mieć oszczędności?

  Posiadanie oszczędności na czarną godzinę to wielka wygoda i kwestia niemal obowiązkowa. Dzięki nawet niewielkiej sumie oszczędności, drobne życiowe…

  Zamknij