program 500 plus
Praca i ZUS

L4 w ciąży. Sprawdź kiedy możesz wziąć urlop chorobowy w ciąży

Marzec 24, 2015

Pracodawcy źle patrzą na kobiety w ciąży. Smutne, ale prawdziwe. A kiedy kobieta dodatkowo chce iść na zwolnienie lekarskie? Ma do tego pełne prawo.

Wielu pracodawców alarmuje, że kobiety w ciąży często nadużywają swojego stanu oraz zwolnień lekarskich. Z drugiej strony stoją kobiety, którym nie trudno się dziwić. Każdy boi się o stan zdrowia swój i swojego dziecka. W okresie ciążowym z chorobami nie ma żartów.

Kiedy iść na zwolnienie?

Sama ciąża nie jest żadną podstawą do wzięcia chorobowego. Muszą istnieć wyraźne przesłanki zagrażające ciąży bądź matce. Choroby przewlekłe, trudne warunki pracy oraz wiele innych przesłanek może wpłynąć na decyzję lekarza. Specjalista weźmie pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka i wybierze najlepsze rozwiązanie dla matki. Ważne jest, aby rozmawiać z nim szczerze oraz zastosować się do jego wytycznych.

Co z pracodawcą?

Jeśli lekarz stwierdzi, że istnieje wyraźna podstawa do urlopu chorobowego, należy niezwłocznie powiadomić o tym pracodawcę. Jeśli kontakt osobisty nie jest możliwy, możemy go powiadomić telefonicznie bądź drogą elektroniczną. Oprócz tego, niezbędne jest również dostarczenie zwolnienia na piśmie, należy to zrobić w ciągu 7 dni od diagnozy.

Sprawa wynagrodzenia

Kobietom, które są zatrudnione na umowę o pracę, przysługuje 270 dni płatnego urlopu. Kiedy natomiast ciężarna jest zatrudniona na umowę o dzieło, takie zwolnienie jej nie przysługuje. Jeśli natomiast kobieta pracuje na umowie zlecenia, lub prowadzi działalność gospodarczą, może wystąpić o dobrowolne ubezpieczenie. W takim przypadku przysługuje jej 90 dni chorobowego.

Pensja podczas L4 kobiety w ciąży wynosi 100 proc. i jest wyliczany na podstawie średniej płacy z ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sprawdź czy pracodawca może nas zwolnić na chorobowym? Jakie mamy wtedy prawa?

Pracownik, znajdując się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, ma takie same prawa do świadczeń z ubezpieczenia, jak podczas trwania umowy.…

Zamknij