Porady

Kupujesz pierwsze mieszkanie? Sprawdź na co musisz uważać

Kwiecień 13, 2015

Własne mieszkanie to marzenie wielu młodych ludzi. Wielu Polaków nigdy nie wynajmowała mieszkania – od razu stawiamy na swoje cztery kąty. Jest niestety wiele przypadków, kiedy kupno własnego mieszkania powinniśmy odłożyć trochę w czasie.

Koszt mieszkania to nie tylko jego cena

Coraz częściej młode pary proszą w zaproszeniach ślubnych o gotówkę zamiast prezentów materialnych. Zebrane w ten sposób pieniądze przeważnie wydawane są na pierwsze mieszkanie. Taki zastrzyk gotówki jest niezwykle pomocny (o ile nie jest potrzebny do porycia kosztów ślubu i wesela…) i przeznaczany na wkład własny potrzebny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Należy pamiętać, że od tego roku wkład musi wynieść co najmniej 10% wartości nieruchomości, a za kilka lat będzie to aż 20%. Do kosztów dolicza się również wszystkie pieniądze wydane na załatwienie spraw formalnych, ubezpieczenia i nieprzewidziane wzrosty odsetek (które są zależne od stóp procentowych). Należy mieć więc na uwadze, ze już na samym początku będziemy potrzebowali ok. 30-40 tys. w gotówce (tzn. własnych wolnych środków finansowych), a do wartości początkowej mieszkania dodać to, ile będziemy musieli oddać bankowi w odsetkach (tu kwota zależna jest od tego, jaką ofertę kredytu wybierzemy, chociaż nadal kredyt hipoteczny jest jednym z najtańszych produktów bankowych).
Nie zwracamy też uwagi na to, ile będziemy musieli „wnieść” w mieszkanie kapitału. Remonty, zmiany instalacji, meble itp. są zazwyczaj brane pod uwagę dopiero po dokonaniu zakupu.

Nasze nowe mieszkanie, nasza spłata kredytu

Kupiliśmy pierwsze mieszkanie, urządziliśmy wedle naszych marzeń a teraz przyszła pora, żeby to spłacać. Kredyty zaciągane są przeważnie na kilkanaście do kilkudziesięciu lat! Rzadko kto potrafi aż tak daleko wybiegać w przyszłość i wszystko zaplanować. Czasami mogą się na nieszczęście przytrafić takie sytuacje, przez które nie będziemy w stanie spłacać wcześniej ustalonych rat (utrata pracy, choroba). Warto mieć zawsze z tyłu głowy tę myśl, że przez następne długie lata nasz budżet będzie pomniejszony o ratę. W niektórych przypadkach koszty związane z np. podatkiem od nieruchomości, czynszem i spłacaną ratą przewyższają to, ile zapłacilibyśmy za mieszkanie wynajmując je.

Utrata mobilności

W młodym wieku nie można nastawiać się, że praca która aktualnie wykonujemy będzie już taka sama do końca życia. Zarówno duże korporacje jak i małe firmy mogą ogłosić upadłość, przenieść się do innego miasta lub otworzyć filie, w której będziemy mieli pracować. Własne mieszkanie ogranicza często swobodę podejmowania spontanicznych decyzji. Rezygnujemy z możliwości życia w innym miejscu, być może nawet za lepsze pieniądze. Nikt oczywiście nie zabrania nam mieszkanie wynająć, ale to wiąże się z dodatkowymi procesami. Jednak mimo wcześniej wymienionych wad własne mieszkanie ma jeden przeważający plus nad wynajmowanymi – jest nasze. Jest już naszą nieruchomością i (jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli) na zawsze zostanie rodzinnym majątkiem.

Sprawdź popularne kredyty mieszkaniowe

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mieszkaj ekologicznie i bądź eko. Państwo Ci za to zapłaci. Słów kilka o dopłatach za ekodomy

Nadal trwa program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze czekają na budujących lub kupujących takie domy i…

Zamknij