Ciekawostki

Księgi wieczyste. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o księgach wieczystych

Kwiecień 4, 2015

Księga wieczysta to bardzo ważny dokument. Przedstawia on sytuację prawną lokalu i jest podstawowym wyznacznikiem m.in. praw jakie mają do nieruchomości poszczególne osoby. W niektórych przypadkach, księgi wieczyste nie są jednak prowadzone.

Ryzyko, które może się opłacić

Osoby szukające mieszkania natrafią niekiedy na nieruchomości bez prowadzonej księgi wieczystej. Wielkim plusem takiego rozwiązania jest to, że możemy liczyć na znaczną obniżkę cenową, istotnym minusem z kolei jest to, że zakup takiego mieszkania wiąże się z ryzykiem, które czasem się opłaci, a czasem nie.

Kiedy prowadzenie księgi wieczystej nie jest konieczne?

Najczęściej spotykaną sytuacją kiedy nie ma księgi wieczystej jest kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nie ma tu obowiązku zakładania ksiąg wieczystych, więc niektórzy właściciele tego nie robią. Nawet jeśli sami na tym tracą.

Nie ma również obowiązku prowadzenia księgi wieczystej kiedy jeden dokument prowadzony jest dla dwóch mieszkań, bo np. zostały one kiedyś wydzielone z jednego większego. Wtedy przy sprzedaży wydziela się jedno mieszkanie do nowej księgi wieczystej.

Co tracimy kupując mieszkanie bez księgi wieczystej?

Kupno mieszkania bez księgi wiąże się z rykiem. Kupujący nie ma pewności, że nieruchomość nie została np. niedawno sprzedana innej osobie. Nie ma bowiem, żadnych informacji (te powinny by właśnie w księdze wieczystej) na temat historii danej nieruchomości.

Bez księgi wieczystej możemy też spotkać nas trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Banki źle patrzą na takie nieruchomości, bo gdyby okazało się, że nieruchomość położona jest na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym, to założenie księgi wieczystej nie będzie możliwe.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe dowody osobiste 2015. Najczęściej zadawane pytania

Od 1 marca 2015 roku, zmieniły się dowody osobiste. Jedną z głównych wprowadzonych zmian jest brak adresu zameldowania. Sprawdź co…

Zamknij