Oszczędzanie

Księga wydatków, czyli sposób na zrównoważony budżet domowy

Marzec 30, 2015

W domowej kasie nigdy za wiele. Podpowiadamy jak powadzić rodzinny budżet i gdzie szukać oszczędności. Można na przykład prowadzić domową księgę wydatków.

Ewidencja wydatków

Pierwszym krokiem podczas naszego odchudzania budżetu będzie prowadzenie domowej księgi wydatków. Aby założyć taką księgę nie trzeba wiele. Zapisujmy w niej każdy, najdrobniejszy wydatek: cena, co kupiliśmy, kiedy. Nie możemy przecież rozpocząć oszczędzania nie wiedzą na co wydajemy najwięcej.

Ewidencja wydatków to nic trudnego. Wystarczy zwykły zeszyt i coś do pisania. Prowadzić taką księgę może każdy z nas. Chociaż obecnie znacznie popularniejsze, i oczywiście wygodniejsze, będzie zapisywanie wszystkich wydatków w pliku komputerowym. Są nawet specjalne, darmowe programy do ewidencji domowych wydatków. Oczywiście, aby ewidencja miała sens, trzeba ją prowadzić regularnie od początku miesiąca i zapisywać każde wydatki.

Analiza wydatków

Kiedy mamy już zebrane informacje z co najmniej 2 miesięcy, przeanalizujmy je. Podzielmy nasze wydatki na kategorii, na przykład: spożywcze, chemia, dzieci itp. Mogą to też być bardziej szczegółowe kategorie. Podzielmy teraz nasze wydatki na stałe i zmienne. W stałych niech będą np. wszystkie regularne opłaty (w tym za rachunki), które musimy raz w miesiącu regulować. W zmiennych niech znajdą się wydatki okazjonalne. Na przykład hobby.

Cięcia

Po takiej kategoryzacji i analizie wyraźnie widać na co wydaliśmy najwięcej pieniędzy, zastanówmy się teraz z czego można zrezygnować, a co ograniczyć. Nie możemy ograniczyć na przykład stałych rachunków za czynsz, ale możemy zastanowić się nad innymi wydatkami. Może warto zrezygnować z pewnych przyjemności, albo zmienić dostawcę usług internetowych?

Taka księga pozwoli nam mieć pełną kontrolę nad wydatkami. Nie zaoszczędzimy dzięki niej od razu góry pieniędzy ale przynajmniej będziemy wiedzieć ile w miesiącu wydajemy i na co. Oszczędności przyjdą z czasem.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zgubiony portfel z dokumentami i pieniędzmi. Co robić?

Zgubiony portfel z dokumentami to duży problem. Chyba każdej osobie na świecie zdarzyło się przynajmniej raz stracić portfel, a…

Zamknij