Kredyty i Pożyczki

Kredyt studencki, czyli co zyskujesz będąc na studiach

Marzec 19, 2015

Kredyt studencki jest dobrym rozwiązaniem dla każdego żaka, który boryka się z problemami finansowymi. Pieniądze z takiego kredytu można potraktować jak inwestycję, które pozwolą ukończyć dodatkowe kursy, czy będą przeznaczone na otwarcie własnej działalności.

Takiego kredytu mogą udzielić cztery banki, które z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę określającą zasady korzystania ze środków Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich. Są to: Bank Pekao, PKO BP, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz SGB-Bank.

Wielką zaletą kredytu studenckiego są jego koszty – jest o wiele tańszy od tradycyjnego kredytu, ponieważ jest to preferencyjny kredyt z dopłatą budżetu państwa. Pożyczone pieniądze wypłacane są w comiesięcznych transzach, co uniemożliwia wydanie całej kwoty na jeden raz. Kolejnym plusem jest to, że wymaganą zdolność kredytową można zabezpieczyć dochodami rodziców lub kogokolwiek z rodziny, kto wyrazi na to zgodę. Należy pamiętać, że kredyt studencki – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest tylko dla studentów i doktorantów, którzy rozpoczęli naukę na uczelni wyższej przed 25 rokiem życia. Kolejnym ograniczaniem jest dochód na osobę w rodzinie wnioskodawcy o kredyt. Maksymalny dochód ustalany jest każdego roku akademickiego i w 2013/2014 wyniósł 2300 zł. Im mniejszy dochód na osobę w rodzinie studenta tym ma on większą szansę na pozytywne rozparzenie jego prośby o kredyt.

Kiedy składać wnioski o kredyt studencki

Termin składania wniosków upływa co roku 15 listopada, jednak jeśli nie udało się otrzymać zgody w jednym banku otrzymuje się prawo do złożenia kolejnego wniosku w innym banku do końca lutego. Pierwsze transze będą wyrównywać kwoty, jakie powinno się dostawać już od 1 października (czyli jeśli kredyt przyznano dopiero za drugim razem, student otrzyma 6 wcześniejszych transz).

Po otrzymaniu kredytu student co miesiąc dostaje na swoje konto 600 zł przez 10 miesięcy w roku, a okres kredytowania może wynosić do 6 lat, a w przypadku zdecydowania się na studia doktoranckie nawet 10 lat! Spłata kredytu zaczyna się dopiero 2 lata po zakończeniu studiów, a liczba rat do spłaty to dwukrotność wcześniej otrzymanych transz.

Kredyt studencki odsetki

Odsetki od kredytu naliczane są w trakcie wypłaty kredytu i pokrywane są z budżetu państwa. Kredytobiorca ponosi jedynie koszt tych odsetek, które są naliczane już po 2 letniej karencji i w trakcie spłacania kredytu. Oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskontowej NBP. Kołem ratunkowym dla tych, którzy nadal będą mieli problem ze spłatą kredytu jest możliwość skierowania do banku wniosku o pobieranie 20% przeciętnego wynagrodzenia kredytobiorcy.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pełnomocnictwo do konta bankowego. Jak to zrobić?

Często w rodzinach lub związkach spotyka się z sytuacją, że z jednego indywidualnego konta korzysta więcej osób – np.…

Zamknij