Kredyty i Pożyczki, Porady

Kredyt konsolidacyjny. Czy się opłaca?

Marzec 14, 2015

Czy można spłacić kredyt kredytem? Jest to możliwe, ale nie zawsze się opłaca. Konsolidacja zadłużenia to operacja, która ma podratować  domowe finanse. Zaciągniętym nowym kredytem spłaca się stary kredyt, a okres spłaty dobiera się tak, aby comiesięczne obciążenia były łatwiejsze do udźwignięcia przez kredytobiorcę.

Warto wiedzieć

Tym rodzajem kredytu możemy spłacać każdy typ zadłużenia, a więc przekroczone limity na kartach kredytowych, kredyty hipoteczne, pożyczki i inne.

Kredytem konsolidacyjnym powinniśmy się ratować tylko wtedy, kiedy naszym problem nie są kłopoty finansowe, a jedynie nieodpowiednio dobrane raty kredytowe. Dzięki temu, jednym kredytem, spłacimy ratę i unikniemy tym sposobem naliczania większych odsetek.

Połączenie wielu kredytów w jeden, często przedłuża okres spłaty.

Przedłużenie spłaty kosztuje

Zamiast wielu krótkoterminowych zobowiązań, które obarczają budżet wysokimi comiesięcznymi spłatami, mamy jedną umowę z ratą niższą niż suma poprzednich obciążeń. Za finansowy oddech kredytobiorca płaci jednak odpowiednią cenę – łączny koszt długoterminowego kredytu może być wyższy niż suma kosztów konsolidowanych zobowiązań.

Dla kredytobiorców, kredyt konsolidacyjny to cenna pomoc, a kwestia kosztów znajduje się zazwyczaj na drugim planie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że to ostatnia deka ratunku.

Wolna hipoteka może pomóc

Kredyty niezabezpieczone, np. gotówkowe czy karty kredytowe, są zdecydowanie droższe niż kredyty hipoteczne. Z kolei zobowiązania, za którymi stoi rzecz posiadająca stabilną i dającą się określić wartość (np. nieruchomość) należą do najtańszych na rynku. Różnica może sięgać nawet kilkunastu punktów procentowych.

Zamieniając kredyty konsumpcyjne na jeden kredyt konsolidacyjny zabezpieczony hipoteką możemy liczyć na znaczące oszczędności. Warunkiem powodzenia transakcji jest posiadanie nieobciążonej nieruchomości, która będzie mogła stanowić zabezpieczenie nowej umowy.

Zobacz również

2 komentarze

 • Reply Gyamfi Kwiecień 3, 2015 at 8:29 am

  Pensja 1500 zł, to nie jest aż tak mało. Wszystko zależy od tego, ile i na co potrzebujemy? Mitem jest trochę to, że mumisy płacić za wynajem , nikogo rodzice z domu nie wyrzucają. To młodzi często chcą już być na swoim, a nie mają na to pieniądze. W takiej sytuacji 1500 zł to mało, a jak jeszcze ma się pożyczki nabrane? Nie śpieszmy się z wyprowadzką z domu, tylko spokojnie zasilajmy swoje konta oszczędnościowe i nie zapominajcie o planie emerytalnym. Nie macie umowy o pracę? To sami zadbajcie, czy portal będzie pisał o indywidulanym planie emerytalnym?

  • Reply Lukasz Kwiecień 6, 2015 at 8:07 pm

   Oczywiście, że będziemy:)

  Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Domowe rachunki cześć III – jak oszczędzać paliwo?

  Zaoszczędzić możemy również na transporcie. Wielu z nas posiada samochód, niektórzy nawet kilka. Codziennie dojeżdżamy nimi do pracy i…

  Zamknij