Kredyty i Pożyczki

Kredyt hipoteczny. Co musisz wiedzieć o hipotece

Marzec 16, 2015

W artykule postaramy się rozwiązać kilka problematycznych zagadnień związanych  z kredytem hipotecznym. Jakie prawo i obowiązki ma zarówno kredytobiorca, jak i kredytodawca?

Samo posiadanie nieruchomość nie wystarczy, aby otrzymać kredyt

Jest to wielokrotnie powtarzany mit, który należy jednoznacznie obalić. Głównym warunkiem, aby otrzymać ten czy inny kredyt to posiadanie zdolności kredytowej. Kredyt hipoteczny nie jest tutaj wyjątkiem. Samo posiadanie nieruchomości stanowi jedynie pewną formę zabezpieczenia. Dając nawet atrakcyjną nieruchomość, nie musimy się wcale spodziewać kredytu o jej wartości. Bank zazwyczaj znacznie zaniża nieruchomości zastanawianie pod hipotekę.

Oddajemy mieszkanie i anulujemy długi?

To kolejny mit, który wziął się najprawdopodobniej z tego, że taka praktyka jest stosowana w Stanach Zjednoczonych. W USA można oddać mieszkanie i ogłosić bankructwo. Wtedy bank nie może żądać od nas spłaty kredytu. To jednak nie działa w Polsce. Jedynym rozwiązaniem u nas jest sprzedaż takiego mieszkania na zasadach ustalonych z bankiem.

Popularne oferty kredytów mieszkaniowych

Sprzedaż mieszkania z obciążoną hipoteką

Jako właściciele nieruchomości, mamy pełne prawo do sprzedaży mieszkania, nawet zadłużonego. Również dla banku nie jest ważne kto spłaca kredyt. Jedynym warunkiem przy sprzedaży jest poinformowanie banku o transakcji.

Bank zabiera mieszkanie za brak spłaty kredytu?

Taka wizja jest jak najbardziej realna. Jednak bankowi zależy na spłacie kredytu tak samo jak nam. W pierwszej kolejności bank będzie próbował wykorzystać inne możliwości. Należy pamiętać, że bank nie staje się automatycznie właścicielem działki, lub mieszkania. Wszystko musi odbyć się zgodnie z prawem. Do akcji musi wkroczyć komornik, który wystawia nieruchomość na aukcję. Samo postępowanie jest dość czasochłonne i kosztowne. Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że również mogą na tym stracić.

Kredyt hipoteczny nie jest taki straszny jak go malują. Jeśli nawet mamy jakieś problemy ze spłatami, najprawdopodobniej będziemy mogli ustalić z bankiem indywidualne zasady. Zawsze jest jakieś wyjście.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odebrałem email, na którym był ukryty wirus. Co robić?

Pewnego dnia odbieram email, na którym jest faktura „invoice". Używam darmowej poczty na Onecie. Po otwarciu wiadomości, nagle wszystkie…

Zamknij