Banki i konta

Konto osobiste dla studenta, radzimy jak je wybrać

Marzec 28, 2015

Konto osobiste to niezbędna rzecz dla studenta. Tym bardziej, jeśli zdecydował się na studia w innym mieście, niż jego rodzinne. Przesyłanie pieniędzy pocztą już dawno przestało być wygodne. Do tego studia to czas pierwszej poważnej pracy i dlatego tym bardziej należy rozejrzeć się za idealnie pasującym do nas kontem bankowym.

W większości banków nie uświadczymy specjalnej oferty skierowanej tylko do studentów. Banki proponują żakom standardowe konta osobiste, które jednak kosztują mniej przez czas studiów lub do ukończenia przez klienta 30 lat. Po tym czasie konto automatycznie przekształca się w podstawowe, często łączy się to z większymi kosztami za prowadzenie rachunku. Warto o tym pamiętać i jeśli koszty po zmianach nam nie odpowiadają odpowiednio wcześniej zrezygnować z konta.

Założenie konta dla studenta

Założenie konta studenckiego ma taką samą procedurę, jak konta standardowego. Można to zrobić zarówno w placówce banku i przez internet (trwa to zazwyczaj nawet tydzień). W obu przypadkach potrzebnymi dokumentami są: dowód osobisty i legitymacja studencka. Nie musimy również deklarować naszych miesięcznych wpływów na rachunek.

Koszty

Koszty związane z otwarciem i prowadzeniem konta dla studenta są nieznaczne lub nawet zerowe. Standardowo pobierane są opłaty za kartę, chyba że bank w regulaminie określił inaczej (np. po wydaniu określonej kwoty lub przeprowadzeniu odpowiedniej ilości transakcji kartą jej użytkowanie jest darmowe). Zwróćmy uwagę na to, jakie są opłaty związane z wydaniem nowej karty, czy jej zastrzeżeniem.  Przed wyborem banku i konta warto też zorientować się, który z nich proponuje bezprowizyjne korzystanie z rachunku – np.  za przelewy, zlecenia stałe, polecenia zapłaty, wypłaty z bankomatów.

Pamiętajmy, że to konto i bank będą nam prawdopodobnie  towarzyszyły wiele lat, dlatego sprawdźmy, jaki mamy dostęp do produktów bankowych (konta oszczędnościowe, lokaty, ubezpieczenia, inwestycje). Warto zwrócić też uwagę na zniżki i rabaty u wybranych partnerów banku. Ważnym aspektem jest również przejrzystość i dostępność aplikacji mobilnych.

Sprawdź oferty najpopularniejszych kont osobistych

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzimy co zrobić, żeby konto osobiste zaczęło zarabiać

Posiadanie konta i karty debetowej kojarzy się z opłatami i dodatkowymi kosztami, jakie banki automatycznie przypisują do naszego rachunku,…

Zamknij