Ciekawostki

Kolejarze w Niemczech strajkują. Manifestacje trwają od środy

Kwiecień 26, 2015

Kolejarze pociągów pasażerskich w Niemczech przerwali pracę już środę. Ich strajk trwał do godziny 21.00 w czwartek, a pociągi towarowe nie kursują już od wtorku.

 

Kolejarze strajkują

Kolejarze strajkowali na apel, który wzniósł związek zawodowy maszynistów GDL. Jego szef Claus Weselsky zarzucił w środę dyrekcji kolei Deutsche Bahn, że kolej nie reaguje na żadne prośby związkowców.

 Zdaniem szef Deutsche Bahn Ulricha Webera kolejarze strajkują w złej wierze, a ich działania na pewno nie przyniosą pozytywnych rezultatów. – Byliśmy już bardzo blisko porozumienia – mówił Weber. Strajk skrytykowały też organizacje niemieckiego biznesu. Ich zdaniem akcja może spowodować straty przekraczające 100 mln euro. Z kolei telewizja publiczna w Niemczech, ARD oszacowała, że podczas strajku zgodnie z planem odjedzie co trzeci pociąg dalekobieżny. W ruchu podmiejskim i regionalnym ma kursować od 15 proc. do 60 proc. pociągów.

Strajk kolejarzy zakończył się w piątek rano.

Nie jest to pierwszy raz

Kolej w Niemczech ma wyraźne kłopoty. Nie jest to bowiem pierwszy taki strajk. Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku na kolei strajkowali karowi. Wtedy strajk naraził na opóźnienia wszystkich tych, którzy codziennie dojeżdżają pociągami do pracy. Straty poniósł też przemysł, uzależniony od transportu kolejowego.

Czego żądają związkowcy?

Związek niemieckich kolejarzy chce od zarządu przede wszystkim podwyżek płac dla wszystkich pracujących na kolei. Płace miałby wzrosnąć o około 5 procent. To nie wszystko, związkowcy domagają się również skrócenia czasu pracy.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dotacja unijna, zwrotna czy bezzwrotna?

O dotacjach unijnych są rozsiewane cały czas nowe mity. Jedni twierdzą, że są bezzwrotne, drodzy, że trzeba je oddać,…

Zamknij