Płatności

Karta prepaid, zwana również kartą przedpłaconą. Co to jest i jak jej używać?

Marzec 14, 2015

Karta prepaid z pozoru nie różni się od kart debetowych i kredytowych, które znam. Ale czy na pewno?

Karta przedpłacana nie jest powiązana z kontem bankowym. Może być również wydawana na okaziciela. To są główne różnice pomiędzy typowymi kartami. Karta przedpłacana jest natomiast powiązana z innym kotem, kontem użytkownika (red. może być to na przykład konto sklepu, lub samej usługi). To konto trzeba oczywiście odpowiednio zasilić.

Zastosowanie i bezpieczeństwo

Naszym zdaniem, tak karta jest wyjątkowo bezpieczna. Nawet w najgorszym wypadku, kiedy zostanie nam ona ukradziona, możemy szybko i bez kosztów ją zablokować. Sam złodziej ma i tak dostęp wyłącznie do kwoty, która na karcie się znajduje.

Karty tego typu używamy najczęściej do robienia zakupów w internecie. Dodatkowo kwestię bezpieczeństwa może podnieść fakt, że kartę przedpłaconą możemy (red. i powinniśmy) zasilać tylko na potrzeby transakcji.

Dla kogo karta prepaid?

Karta może być używana przez każdego nas. Jedynym ograniczeniem jest ograniczenie wiekowe, a to i tak jest wyjątkowo niewielkie. Karta przedpłacona może być używana nawet przez dzieci poniżej 13-nastego roku życia. Może być to świetne rozwiązanie. Mamy wtedy pełna kontrolę nad wydatkami dziecka, w każdym momencie kartę można zasilić, np. w formie kieszonkowego, nie musimy się również martwić, że nasze dziecko zgubi pieniądze. Stanowi też idealny materiał na prezent.

Karty tego typu są też świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie anonimowość. Nie mają one bowiem ani nazwiska, ani imienia. Do transakcji potrzebne jest tylko specjalne, ustalone przez nas hasło.

Dla ceniących anonimowość

Jeśli chcemy, aby po naszych zakupach nie pozostał ślad, ale wolimy kartę płatniczą od gotówki, to przedpłacony plastik na okaziciela spełni nasze oczekiwania. Co prawda, karty bez imienia i nazwiska posiadacza mają pewne ograniczenia (np. limity zasileń i transakcji), ale do drobnych sprawunków nadadzą się znakomicie.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skuteczny budżet domowy, czyli jak zarządzać domowymi finansami

Domowe finanse, pod tym hasłem kryją się wszystkie pieniądze, które wydajemy na utrzymanie domu oraz rodziny. Często bywają powodem…

Zamknij