Banki i konta, Ciekawostki

Karta płatnicza za granicą. Jak z niej korzystać?

Marzec 30, 2015

Korzystanie z karty płatniczej za granicą przynosi wiele korzyści – nie musimy nosić przy sobie wielkich pokładów gotówki, nie trzeba szukać kantorów i co chwilę wymieniać waluty. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób korzystać z karty najbezpieczniej i najtaniej.

I tak warto mieć gotówkę

Planując wakacje czy też wyjazd służbowy mimo posiadanej karty debetowej wskazane jest też posiadanie gotówki w walucie danego państwa. Pamiętajmy, że nie w każdym miejscu czy lokalu można płacić kartą i czasem bez gotówki nawet płatna toaleta można okazać się dla nas niedostępna. Bądźmy przygotowani na niespodziewane sytuacje i myślmy o nich planując wakacyjny budżet. Gdy weźmiemy ze sobą za mało gotówki może to przysporzyć kolejnych kosztów, ponieważ wypłaty z bankomatów za granicą w większości są płatne (procent od wypłacanej kwoty) i dostajemy ją po aktualnym kursie, który może nie być już tak atrakcyjny, jak ten, kiedy przygotowywaliśmy się do wyjazdu. Przy korzystaniu z zagranicznych bankomatów możemy też napotkać się na 6 cyfrowy kod PIN. Należy wtedy wziąć głęboki wdech i podać tylko 4 cyfry, tak jak w polskich bankomatach. Pamiętajmy też, że karty Visa czy MasterCard, które są u nas najpopularniejsze, nie muszą być obsługiwane w innych krajach. Warto zwrócić na to uwagę przed wyjazdem!

Jak działa korzystanie z karty za granicą

Każda transakcja wykonywana przez nas kartą płatniczą przypisaną do rachunku w złotówkach będzie przewalutowana po kursie, jaki obowiązuje aktualnie w banku. Przewalutowanie może być pojedyncze (np. płacąc we Francji wydane EUR zostaną automatycznie przeliczone na złotówki) lub podwójne (np. kupując coś w koronach czeskich kwota zostanie przeliczona najpierw na EUR a dopiero po tym na PLN). Podwójne przewalutowanie często okazuje się mało ekonomiczne i wychodzimy na tej zamianie stratni.

Zasady w innych krajach

Każdy kraj ma swoje własne zwyczaje związane z płatnościami kartą. Nie czujmy się urażeni, jeśli płacąc za granicą ekspedientka poprosi nas o paszport lub o podpis na paragonie w celu sprawdzenia, czy karta jest rzeczywiście nasza. Wynajmując pokój w hotelu lub zamawiając samochód z wypożyczalni powinniśmy liczyć się z tym, że na naszą kartę założona zostanie blokada w kwocie potrzebnej do uregulowania zobowiązań. Instytucje bronią się w ten sposób przed oszustami lub złodziejami. W żaden sposób nie wpływa to na cenę produktu, jednak należy mieć taki zwyczaj na uwadze, jeśli np. planujemy, że ktoś dośle nam pieniądze później. Blokada jest zdejmowana automatycznie po uregulowaniu należności.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy Polacy potrafią oszczędzać? Na tle innych państw Unii Europejskiej wypadamy blado

Polacy są narodem, który plasuje się na szarym końcu listy jeśli chodzi o  oszczędzanie pieniędzy. Wiąże się to oczywiście z…

Zamknij