Temat dnia

Japoński pociąg Maglev najszybszy na świecie

Kwiecień 21, 2015

Pociąg Maglev japońskich linii kolejowych pobił światowy rekord prędkości. Rekord prędkości wyniósł 590 km na godzinę.

Poprzedni rekord należał do linii Central Japan Railway i wynosił 581 km/h. Został osiągnięty w 2003 roku. Maglev pobił byłego rekordzistę o 9 km. Istnieje też spora szansa, że i ten rkord zostanie pobity. Maglev dziś przejdzie kolejne testy na lepszych torach. Projektanci pociągu szacują, że pojedzie 600 kilometrów na godzinę.

Pociąg Maglew wykorzystuje technologię magnetyczną. W czasie jazdy przemieszcza się nie dotykając torów. Dzięki temu nie tylko może jechać szybciej, ale również jest dużo cichszy niż tradycyjne pociągi.

Kiedy pojadą nim pasażerowie? Okazuje się, że nie prędko. Projektanci zakładają, że Maglev może wyjechać na tory dopiero w 2027 roku. Ale nawet wtedy maksymalna prędkość jaką pojedzie to 500 km/h.

Rząd Japonii ma w planach budowę najszybciej sieci kolejowej na świecie. Nowa linia ma połączyć Tokio i Nagoi. Tę trasę ma przybywać w czasie do 40 minut. Obecne pociągi robią to w 80 minut. Dla porównania, jakby japoński pociąg kursował w Polsce, trasę z Warszawy do Gdańska przebywałby w 30 minut.

Ambitny plan Japonii ma być wdrożony też w USA. Premier Japonii toczy rozmowy z rządem USA, aby Maglev połączył także Waszyngton z Nowym Jorkiem.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sanepid ostrzega przed oliwą z Tesco i stekiem z Biedronki

Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała ostrzeżenie dotyczące partii mrożonego steku z rekina sprzedawanego w sklepach sieci Biedronka. W produkcie przekroczono…

Zamknij