Porady

Jak zrobić przelew za granicę? To proste

Marzec 14, 2015

Nie każdą rzecz kupimy w Polsce, nawet w sklepach internetowych. Bywa tak, że w przyszłości będziemy musieli pieniądze wysłać do zagranicznego banku. Radzimy jak zrobić przelew za granicę. Zbawienne okazują się przelewy zagraniczne oraz przekazy pieniężne.

Przesyłanie pieniędzy pomiędzy zagranicznymi kontami tradycyjnymi metodami wciąż jest trudne, czasochłonne i bywa kosztowne. Mamy znacznie ułatwione zadanie kiedy kupujemy coś w sklepie internetowym, te najczęściej wychodzą naprzeciw zagranicznym kupującym i umożliwiają system płatności globalnych, na przykład PayPal.

Przelewy do krajów europejskich

Państwa członkowskie Unii Europejskiej tworzą strefę gospodarczą. Kraje należące do niej już od dawna podjęły starania, aby wzajemna komunikacja była jak najlepiej rozwinięta. To samo tyczy się również przelewów. Uruchomiono system przelewów transgranicznych, zwany  SEPA. Przelewając więc pieniądze do krajów europejskich musimy podać numer docelowego rachunku w standardzie IBAN oraz kod BIC banku odbiorcy. Dane dotyczące rachunku powinniśmy otrzymać od odbiorcy. W razie konieczności kod BIC danego banku znajdziemy na jego stronie internetowej. Ma on postać ciągu liter.

Z łatwością możemy więc z naszych polskich banków zlecać przelewy zagraniczne. Najprostszym i najłatwiejszym rozwiązaniem są przelewy internetowe.

UWAGA! Przelewy trwają do trzech dni roboczych i dotyczą wyłącznie euro.

 (C) geralt - pixabay.com

(C) geralt – pixabay.com

Przelewy międzynarodowe

Sprawa się nieco komplikuje kiedy chcemy przelać pieniądze do innego kraju, który nie znajduje się w strefie euro. Wtedy musimy skorzystać z tak zwanego polecenia wpłaty za granicę. Na czym to polega? Operacja jest zbliżona do dobrze nam znanego polecenia przelewy. Z tą różnicą, że bank zleca nasz przelew pośrednikowi. Z tego powodu nasz przelew będzie obarczony dodatkową opłatą.

UWAGA! Dokładnie upewnijmy się ile wyniesie nas taka operacja. Niektórzy pośrednicy każą sobie za usługę słono płacić.

Przekazy pieniężne

Dobrym rozwiązaniem może być przekaz pieniężny. Dotrze on do odbiorcy nawet jeśli ten nie posiada konta bankowego. Są one droższe niż polecenie wypłaty, ale odbiorca może szybko otrzymać gotówkę. Po złożeniu zlecenia, w którym ustalamy m.in. pytanie kontrolne i hasło, otrzymujemy identyfikator płatności. W zależności od kraju, do którego kierujemy pieniądze, do odebrania środków beneficjent będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość i podać hasło i/lub numer transakcji.

UWAGA! Pilnujmy naszych haseł i numeru transakcji. W innym przypadku, kwotę będzie mógł odebrać ktokolwiek.

Konto walutowe pomoże Ci ograniczyć koszty przewalutowania

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt konsolidacyjny. Czy się opłaca?

Czy można spłacić kredyt kredytem? Jest to możliwe, ale nie zawsze się opłaca. Konsolidacja zadłużenia to operacja, która ma…

Zamknij