dom zeroenergetyczny budowa
Ciekawostki

Jak zbudować dom zeroenergetyczny (pasywny)

Sierpień 2, 2015

W Baczynie w województwie lubuskim powstaje już dom modelowy Green House o powierzchni 130 mkw. Budowa zostanie zakończona w ciągu 6 miesięcy. Inwestorzy i wykonawcy mają nie lada orzech do zgryzienia, budowa nowoczesnego domu tego typu nie jest wcale łatwa. Jak to wygląda od podszewki?

 

Ogrzewanie domu zeroenergetycznego

Budowa domu zeroenergetycznego w polskim klimacie to nie lada wyzwanie. W naszych warunkach klimatycznych, większość energii zużywamy do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Samo ogrzewanie solarne w naszym klimacie do tego jednak nie wystarczy, dlatego często, jako uzupełnienie, stosuje się też turbiny wiatrowe podłączone do eklektycznego ogrzewania. Z tego powodu, twórcy takiego domu powinni zastosować wiele rozwiązań, które będą się nawzajem uzupełniały. Kluczową sprawą wydaje się maksymalne wykorzystanie wszystkich naturalnych źródeł energii.

 

Jak wygląda dom zeroenergetyczny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – może wyglądać jak każdy inny dom zbudowany tradycyjnie. Może wyglądać bardzo futurystyczny, ale  równie dobrze może też wyglądać jak budynek tradycyjny, parterowy z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem. Wygląd w tym przypadku nie odgrywa większej roli, liczą się natomiast użyte w konstrukcji materiały, a te muszą być najwyższej klasy.

Użyte technologie

Nie tylko natura ma przy budowie domu zeroenergetycznego coś do powiedzenia, ważne są również nowoczesne technologie. Konstrukcja budynku powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. W domu modelowym Green House użyto silikatów. Ściany z silikatów mają wiele zalet, do których zaliczamy trwałość, wytrzymałość na ściskanie, dobrą izolacyjność akustyczną, odporność na działanie ognia, ponadto mają właściwości odkażające i sprzyjają wyrównaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Jako wykończenie ścian powinny być zastosowane płyty gipsowo-włóknowe oraz płyty cementowe. Budowa płyt sprawia, że są one odporne na ogromne obciążenia mechaniczne oraz niesamowicie stabilne, a dodatkowo doskonale sprawdzają się jako izolacja termiczna.

Wszystkie domowe sprzęty powinny być maksymalnie energooszczędne. Zatem wykorzystanie świetlówek LED oraz sprzętów AGD klasy AAA nie powinno nikogo dziwić.

Inwestycja w Baczynie wytycza nowy kierunek w budownictwie rodzinnym w Polsce i może przybliżyć nas do unijnych standardów. Green House to dom, który w przyszłości ma posłużyć jako wzór budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Partnerzy akcji:  Finansjer, Gorzowskie Centrum Budownictwa Pasywnego, Wioldar, Stolaris, Dach System, Art Bud, Ziel-Bruk, Bud Pil, Kosbud, Bracik Tynki, Nikol, Ground Term, Efekt, Novodworski, Dekoral Professional

Partnerzy Medialni: Madom, tubagorzowa.pl, gorzowianin.com, Artelis, TRC Webdesign

Zobacz również

1 Komentarz

 • Reply pasjonat Wrzesień 7, 2015 at 4:16 pm

  Gratuluje pomyslu. Fajnie ze taki projekt jest realizowany w moim wojewodztwie. Zwraca to uwage spoleczenstwa na potrzebe ekologicznego budownictwa ale mam tu pewne obawy co do kosztow bo pewnie cena takiego domu jest spora.

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  WP czy Onet – który portal jest bardziej popularny

  Portale takie jak Onet i Wirtualna Polska są bardzo popularne. WP może poszczycić się 6 mln odwiedzin, a 0net…

  Zamknij