program 500 plus
Porady

Jak dostać 500 złotych na dziecko – zasady przyznawania, warunki i dokumenty

Kwiecień 8, 2016

Program „Rodzina 500 plus” ruszył na początku kwietnia. Już pierwszego dnia do urzędów zgłosiło się setki tysiące Polaków. Poniżej przedstawiamy zasady programu oraz odpowiadamy na podstawowe pytania. Kto może dostać pieniądze? Jak i gdzie złożyć wniosek? Rozwiewamy też wszelkie wątpliwości.

Czym jest program „Rodzina 500 plus”?

Program „Rodzina 500 plus” ma prosty cel. Ma zwiększyć dzietność polskich rodzin oraz poprawić ich byt. Jego zasady są równie proste. Zakłada, że rodzic lub rodzice dostaną 500 zł netto na każde dziecko, raz w miesiącu, do ukończenia 18 roku życia. Łączenie daje to aż 6.000 zł rocznie. Oczywiście ta kwota jest nieopodatkowana. Zasady przyzwania pieniędzy są jednak dość skomplikowane. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak dostać 500 zł na dziecko? Jakie warunki trzeba spełniać?

Z założenia każdemu rodzicowi należy się 500 zł na dziecko, w praktyce jest jednak inaczej. Nie każdy rodzic może ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu. Jeżeli w rodzinie jest jedno dziecko, wtedy całkowity dochód na jedną osobę nie może przekraczać 800 złotych netto. Wyjątkiem są rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, wtedy ten próg może sięgnąć 1.200 zł netto.
Łatwiej jest rodzinom wielodzietnym. Finansowe wsparcie na drugie dziecko otrzyma każda rodzina, niezależnie od wysokości zarobków. Co to oznacza w praktyce? Wtedy niezależnie od dochodu państwo ma obowiązek wypłacać należną kwotę na każde drugie, lub kolejne dziecko. Comiesięczne wsparcie złoży się na roczną sumę 6.000 zł netto dla każdego drugiego i następnego dziecka. Trzeba przyznać, że to spory zastrzyk pieniędzy.

Wiek i dochód ma znaczenie. Jak działa program „Rodzina 500 plus”? Najczęściej zadawane pytania

Świadczenie 500 zł na drugie i kolejne dziecko będzie wypłacane rodzicom i opiekunom co miesiąc, do czasu kiedy dziecko nie ukończy 18 roku życia. Warunkiem jest już wspomniany próg 800 zł dochodu na jedną rodzinę. Niby wszystko jasne, ale to rodzi kolejne pytania.
Jeżeli na przykład rodzinie, która wcześniej nie kwalifikowała się do programu urodzi się kolejne dziecko, wtedy oczywistą sprawą jest, że dochód na jedną rodzinę spadnie. Jeżeli nie przekroczy bariery 800 zł, wtedy można ubiegać się o dofinasowanie na wszystkie dzieci. Do czasu, kiedy jedno z dzieci nie przekroczy 25 lat – jeżeli mieszka w domu rodzinnym, do tego czasu bierze się je pod uwagę w obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie.
Jak można zauważyć, kwestia dochodów jest kluczowa. Kryterium trzeba potwierdzić co roku. W praktyce oznacza to coroczne składanie zaświadczenie o dochodach. Podstawowe dane o dochodach gmina uzyska już samodzielnie.

Co z innymi świadczeniami? Czy dostając 500 zł na dziecko można ubiegać się o inne ulgi?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak. Kwota z programu nie będzie wliczana do dochodu, przy ustalaniu innych świadczeń, a w tym rodzinnego, alimentacyjnego oraz zasiłku z pomocy społecznej. Wszystkie programy działają niezależnie.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że dotacja z programu „Rodzina 500 plus” podlega podobnym regulacjom. Oznacza to, że rodzina może być kontrolowana w kwestii wydatków. Wszystko działa na zasadzie ustawy zapobiegania marnotrawieniu świadczeń rodzinnych.

Kto dostanie 500 zł na dziecko?

Jak się okazuje, nie tylko biologiczni rodzice mają prawo do świadczenia. Spójrzmy kto może składać wniosek.
Oczywiście rodzice oraz prawni opiekunowie. Mogą rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni dziecka. Otrzymają je zarówno małżeństwa, rodzice samotni i rodzice będący w nieformalnych związkach, a więc bez ślubu. Świadczenie przysługuje też rodzicom po rozwodzie, jednak kto dostanie pieniądze, zależy od tego, kto dostał opiekę na dzieckiem. Tutaj warto też dodać, że obok dofinansowania z programu, takim rodzinom przysługuje też świadczenie wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego oraz specjalny dodatek z ustawy o świadczeniach rodzinnych.
500 zł należy się też rodzicom adopcyjnym. W przypadku dzieci adoptowanych świadczenie będzie przysługiwać na takich samych zasadach jak w przypadku dzieci biologicznych.
Pieniędzy nie otrzymają z kolei rodziny zastępcze. Dla tego typu rodzin jest przewidziana inna forma pomocy. Przypominamy, że w przypadku rodzin spokrewnionych jest to co najmniej 660 zł netto, a w przypadku rodzin niespokrewnionych jest to 1.000 zł. To jednak temat na osobny artykuł.

Rodziny mieszkające poza granicami Polski też dostaną 500 zł?

Program nie nakłada ograniczeń na rodziny mieszkające poza granicami kraju. Tutaj jest jednak jeden warunek, rodziny nie mogą pobierać podobnego świadczenia.
Rodzice składający wniosek o 500 zł na dziecko muszą informować o zmianie miejsca zamieszkania oraz o każdej innej zmianie mającej wpływ na prawo do pobierania wsparcia.
Taki wniosek można złożyć nawet nie mieszkając w Polsce. Dane organ poinformuje o tym odpowiednich marszałków województw w Polsce, a ci przekażą informacje do właściwej gminy.

Kiedy i gdzie można składać wnioski 500 zł na dziecko?

Wniosek o świadczenie 500 zł na dziecko można składać od 1 kwietnia 2016 roku w urzędzie gminy, w której mieszkamy. Tutaj warto podkreślić, że wniosek trzeba będzie składać co roku w miejscu zamieszkania.
Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, jednak jako ciekawostkę warto dodać, że składając go do czerwca, rodzina otrzyma wyrównanie za trzy wcześniejsze miesiące. Od lipca pieniądze będą już wypłacane raz w miesiącu.

Gdzie trafią pieniądze i kto je wypłaci?

Pieniądze w ramach programu może wypłacać dany urząd miasta, urząd gminy, ośrodek pomocy społecznej, lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Pieniądze można odbierać w gotówce, lub mogą być przelewane na konto. Tutaj warto też dodać, że właściwy urząd ma aż trzy miesiące (od dnia złożenia dokumentów) na rozpatrzenie wniosku i wypłacenie pieniędzy. Świadczenie przyzwane jest na jeden rok kalendarzowy, oznacza to, że każdego roku wniosek należy składać od początku.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Aby złożyć wniosek należy udać się do odpowiedniego urzędu gminu lub miasta w miejscu zamieszkania. Tam należy wypełnić odpowiedni druk (można go też pobrać przez internet). We wniosku należy wpisać dane osobowe i dołączyć zaświadczenie o zarobkach. Jednocześnie gmina sama będzie pozyskiwała podstawowe dane o dochodach, więc nie trzeba będzie już dołączać tych informacji.
Wniosek można też złożyć przez internet, jednak do tego jest potrzebny podpis elektroniczny. Jest też łatwiejszy sposób. Niektóre banki oferują swoją pomoc. Aby złożyć wniosek, wystarczy otworzyć darmowe konto.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy warto polować na kupony?
Czy warto polować na kupony?

Kupony rabatowe to także forma oszczędzania. W naszym kraju stają się coraz popularniejsze. Gdzie i szukać i co nam…

Zamknij