Emerytura, Porady

Indywidualne Konto Emerytalne. Czy warto mieć IKE?

Marzec 14, 2015

Wielu Polaków ma spore obawy co do swojej emerytury. Czy słusznie? Kiedy się to okaże, może być już za późno. Rozwiązaniem może być Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), na którym sami zbieramy środki na emeryturę. Jak to działa?

Konta oferowane są nie tylko w funduszach inwestycyjnych, ale również w bankach. Instytucje oferują różne programy oszczędzania z IKE, od tych bezpiecznych po bardziej agresywne.

Istnieje możliwość założenia tylko jednego IKE. Można natomiast zgromadzone środki przenosić do innego programu, jak również innej działającej na rynku instytucji finansowej. Zmiany można dokonać w dowolnym momencie trwania umowy.

UWAGA! W momencie przeniesienia pieniędzy, może być naliczona opłata, lub wyzerowane odsetki.

Kto może zostać posiadaczem konta?

Konto może założyć każdy kto skończył 16 lat. Trudność polega na tym, że wpłat może dokonywać wciągu dwóch najbliższych lat wyłącznie z wypłat z umowy o pracę, jest to więc prawie nierealne. Po ukończeniu 18 roku życia, wpłat można dokonywać już z tytułu każdej umowy.

Opodatkowanie IKE

Zyski kapitałowe od zgromadzonych na rachunku IKE nie podlegają podatkowi Belki. Dzieje się tak dlatego, że celem zakładania i prowadzenie IKE (red. w myśl prawa) nie jest chęć wzbogacenia się, ale oszczędzania. Są wolne również od podatku spadków i darowizn.

UWAGA! Ta zasada działa wyłącznie wtedy kiedy środki zostaną nienaruszone do momentu uzyskania przez nas świadczeń emerytalnych.

To jednak nie jest jednak jedyny warunek. Na IKE trzeba odkładać pieniądze co najmniej przez 5 lat, lub dokonywać wpłat tak, by ponad połowa zgromadzonych środków została zdeponowana na koncie nie później niż na 5 lat przed zamierzoną wypłatą.

Ile wpłacać na Indywidualne Konto Emerytalne?

Częstotliwość wpłat i ich limit jest raczej dowolny, nie może jednak przekraczać określonego limitu. Roczny limit wpłaty wyliczany jest jako 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Dodatkowo nie może wystąpić taka sytuacja, że limit z poprzedniego roku będzie wyższy od limitu w roku bieżącym. W 2014 roku na IKE nie można zdeponować rocznie więcej niż 11.238 zł.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zrobić przelew za granicę? To proste

Nie każdą rzecz kupimy w Polsce, nawet w sklepach internetowych. Bywa tak, że w przyszłości będziemy musieli pieniądze wysłać…

Zamknij