Banki i konta

Ile idzie przelew bankowy? Od momentu nadania przebywa długą drogę

Marzec 27, 2015

Nasz przelew po wysłaniu nie dotrze od razu do adresata. Przebywa długą drogę. Wyjaśniamy skąd biorą się różnice w czasie realizacji przelewów.

Kiedy przelew zostanie zaksięgowany na koncie adresata?

Tak naprawdę, wszystko zależy od rodzaju przelewu, rodzaju konta oraz banku, zarówno naszego, jak i odbiorcy. W niektórych przypadkach przelew może zostać zaksięgowany po kilku sekundach, w innych mija nawet kilka dni. Skąd te różnice?

Przelew pomiędzy kontami tego samego banku zazwyczaj trwa chwilę. Ewentualne opóźnienia mogą wynikać z przerw technicznych. Tak jest dlatego, że operacje wewnętrzne księgowane są automatycznie. Każdy inny przypadek wymaga ingerencji pracownika banku.

Skąd opóźnienia w przelewach?

Problem pojawia się kiedy chcemy wysłać pieniądze do innego banku. Tutaj znaczącą rolę odgrywa czas nadania. Kiedy wyślemy przelew rano (w okolicach godziny 10.00), przelew trafi na drugie konto najpewniej jeszcze tego samego dnia. Krajowa Izba Rozliczeń oszacowała, że w większości bankach są trzy sesje rozliczeniowe (poranna, popołudniowa i wieczorna).

Organizacja pracy w banku przypomina urzędy. Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku (bez świąt), najczęściej od godziny 9.00 do 18.00. W tych godzinach przelew może zostać wysłany na konto odbiorcy. Idąc tą myślą, łatwo wyliczyć, że kiedy nadamy przelew w piątek wieczorem, do naszego odbiorcy dotrze on w poniedziałek około godziny 10.00.  Dodatkowe opóźnienia oczywiście wynikają z okresu świątecznego. W podobnej sytuacji, kiedy wyślemy przelew w piątek wieczorem, a w poniedziałek jest święto, lub wolne od pracy, przelew najpewniej dotrze we wtorek.

Podsumowując, wysyłając przelew do realizacji, musimy uwzględnić to, że nie dotrze on do odbiorcy po kilku sekundach. Weźmy pod uwagę czas pracy pracowników banku, oraz okresy rozliczeniowe. Pamiętamy też o tym, że banki nie pracują w święta.

Uwaga! Jeśli zależy nam na błyskawicznym przelewie, skorzystajmy  z opcji Blue Media czy Express ELIXIR przy Krajowej Izbie Rozliczeniowej. Pamiętajmy wtedy, że od takie przelewu pobierana jest dodatkowa opłata (w zależności od baku może być to od kilku do kilkudziesięciu złotych).

Zobacz również

2 komentarze

 • Reply Halinka Wrzesień 6, 2015 at 12:58 pm

  Przelew potrafi czasem iść taką odległą drogę, że wydaje się jakby miał nigdy nie dojść

 • Reply Igiełka Kwiecień 10, 2016 at 7:38 pm

  cinkciarz w tym momencie ma dodatkowe opóźnienia: http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/cinkciarz-opoznienia-w-realizacji-transakcji,633933.html. Może i jest najbardziej popularnym ekantorem, ale jednak nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Lepszą alternatywą jest ekantor.pl

 • Odpowiedz

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Karta kredytowa, podpowiadamy jak z nich mądrze korzystać. Uważaj na dodatkowe opłaty!

  Karta kredytowa to pomocne narzędzie, dzięki któremu zdobędziemy płynność finansową. Pisaliśmy już o tym, że rozważne korzystanie z karty…

  Zamknij