Handel

Giełda papierów wartościowych. Sprawdź jak zacząć inwestować

Kwiecień 1, 2015

Giełda jest dla osób, które chcą zacząć inwestować długoterminowo. Poznajmy ją bliżej.

Giełda jest dla każdego

Jeden z głównych mitów mówi, że na giełdzie grają jedynie bogacze, lub ryzykanci. Nic bardziej mylnego. Giełda stanowi fundament każdej gospodarki. Jej bezpośredni wpływ na nasze życie polega na tym, że od wyników funduszy inwestycyjnych, emerytalnych zależy stan naszego kapitału na przyszłość.

W krajach o bardziej rozwiniętej gospodarce niż nasza, znacznie większy udział w strukturze oszczędności mają fundusze inwestycyjne i akcje. Polacy nadal dużą część oszczędności przechowują na lokatach. Przy długoterminowym oszczędzaniu to właśnie  akcje powinny stanowić istotną część portfela inwestycji.

Jak zacząć samodzielnie inwestować na giełdzie?

Warto skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych, które oferują już niektóre nasze banki. Może rozpocząć samodzielnie od małych kwot, lub zdać się na pomoc fachowców. Analitycy w domach maklerskich zawsze służą pomocą, dostarczając wiedzy o rynku i spółkach.

Giełda, informacje dla początkujących

Giełda Papierów wartościowych jest obok banków ważnym dostawcą kapitału dla działających w Polsce firm.

Giełda nie tylko dostarcza kapitału, ale jest też cennym źródłem informacji o stanie polskiej gospodarki. Jeśli główne indeksy giełdowe przez dłuższy czas spadają, oznacza to, że najpewniej idzie spowolnienie, a gdy rosną, to można liczyć na to, że niedługo biznesy w kraju będą kwitnąć. Czym są indeksy giełdowe? Na przykład WIG30 to akcje 30 największych spółek na giełdzie zebrane w jeden wskaźnik.

Firma, która weszła na giełdę, ma więcej obowiązków niż zwykła spółka. Powinna co kwartał składać sprawozdanie ze swojej działalności. Pilnuje tego Komisja Nadzoru Finansowego.
Towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne inwestują pieniądze swoich klientów właśnie na giełdzie. Możemy zatem być giełdowymi inwestorami, a nie zdawać sobie z tego sprawy.

Chcecie więcej giełdowych poradników? Piszcie w komentarzach.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wiele lat temu nasze życie było inne. Jak banki je zmieniły?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakby wyglądało nasze życie bez banków i kont? Niektórzy z nas doskonale pamiętają jak to…

Zamknij