Ciekawostki

Gdzie trzymają pieniądze polscy milionerzy

Czerwiec 26, 2015

Analitycy szacują, że jedynie 5 proc. majątku najzamożniejszych mieszkańców naszego kraju ulokowane jest za granicą. Sprawdź gdzie najchętniej trzymają swoje miliony, i dlaczego właśnie tam.

Według bada milionerów na świecie przybywa

Z raportu Boston Consulting Group wynika, że w 2014 r. majątek gospodarstw domowych, które już posiadają aktywa o wartości co najmniej 1 mln dol., wzrósł na świecie w sumie o 11,9 proc. do 164,3 bln dol. Najwyższy wzrost zaobserwowano w regionie Azji i Pacyfiku – o ok. 30 proc.

Jak to jest w Polsce?

W Polsce według BCG wzrost wyniósł 5 proc. Nasz kraj wyróżnia się stosunkowo niską skłonność zamożnych do lokowania swoich majątków poza granicami. Choć wartość majątku najzamożniejszych Polaków wynosi 400 mld dolarów, tylko 5 proc. środków ulokowane jest za granicą, głównie w Szwajcarii.

Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano powrót środków zainwestowanych za granicą właśnie do Polski. Może to wynikać zarówno z rosnącego zaufania do stabilności gospodarczo-politycznej kraju, jak i z atrakcyjności rozwiązań inwestycyjnych oferowanych przez rodzime banki.

Z jakich banków korzystają polscy milionerzy?

Bogaci również korzystają z oferty banków. Które cieszą się największym powodzeniem? W czołowej piątce sporo się pozmieniało w porównaniu z ubiegłym rokiem. Pierwsze miejsce zajmuje obecnie Credit Suisse, drugie – mBank, trzecie UBS, czwarte Citi Handlowy, a piąte szwajcarski Pictet.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kwota wolna od podatku. Czy jest szansa na podniesienie?

O tym, że rząd rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku informowała na początku czerwca tego roku rzeczniczka rządu Małgorzata…

Zamknij