Własna działaność

Firma w Anglii. Czy to się opłaca?

Kwiecień 3, 2015

Biurokracja, zawiłe procedury i system podatkowy, wysokie podatki, z tym kojarzy się prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. A jak to jest za granicą. Popularne wśród Polaków stało się zakładanie firmy w Anglii. Jak to działa i czy rzeczywiście się opłaca?

Dlaczego w Anglii?

Prowadzenie działalności gospodarczej jest dla osoby fizycznej w Anglii łatwiejsze niż w Polsce. Działalność można założyć tam w jeden dzień. Ponadto Wielka Brytania od lat zajmuje czołowe miejsca w Europie pod względem najłatwiejszych warunków do prowadzenia działalności. Dlaczego?

Minimum formalności. Działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną to najprostsza forma prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. Jako sole trader można prowadzić zarówno firmę jednoosobową pracując z domu, jak i dużą firmę zatrudniającą pracowników.

Szybka rejestracja

Przez pierwsze trzy miesiące prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii można prowadzić swój biznes nie rejestrując firmy, formalności możesz załatwić później. Z kolei zarejestrowanie firmy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jeśli jednak ominiesz ten termin i zostaniesz złapany, czeka Cię kara w wysokości 100 funtów.

Otwierając działalność w ramach samozatrudnienia musisz też zarejestrować się w brytyjskim urzędzie skarbowym HM Revenue & Customs, wypełniając formularz CWF1. Rejestracji możesz dokonać listownie, przesyłając wniosek CWF1 pod adres National Insurance Contributions, OfficeSelf Employed Services, Application Processing Centre Longbenton, Newcastle upon Tyne NE98 1ZZ.

Co zyskujesz, a co tracisz?

Niektóre rodzaje działalności wymagają specjalnych zezwoleń lub licencji. Musisz też spełnić dodatkowe wymagania, jeśli chcesz świadczyć usługi w zakresie bankowości, ubezpieczeń i doradztwa inwestycyjnego, handlu i wytwarzania pewnych kategorii lekarstw, trucizn oraz win i alkoholi mocnych. Pracując jako sole trader wypracowane zyski możesz zatrzymać dla siebie. Musisz jednak pamiętać, że za długi firmy odpowiadasz całym majątkiem. Natomiast masz prawo odliczać niektóre koszty związane z działalnością, na przykład opłaty za telefon, internet, elektryczność, wydatki na utrzymanie biura.

Prowadząc jednoosobową działalność płacisz dwie obowiązkowe składki ubezpieczenia społecznego National Insurance Contributions Class 2 – 2,50 funta tygodniowo oraz National Insurance Contributions Class 4 dla przedsiębiorców, których roczny dochód przekracza określoną kwotę.

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Założenie firmy nie jest takie proste. Przedstawiamy praktyczny poradnik

Założenie własnej firmy nie jest takie proste. Mając dobry biznesplan oraz odpowiedni wkład finansowy, możemy śmiało zarejestrować swoje przedsiębiorstwo i…

Zamknij