Filmweb
Ciekawostki

Filmweb – rankingi, premiery, największa baza filmów, czyli wszystko dla kinomaniaka

Lipiec 12, 2015

Filmweb to największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina i jednocześnie druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com. Obecnie zawiera informacje o 565 945 filmach, 44 877 serialach, 16 541 grach i 1 986 028 ludziach filmu. 

Filmweb tworzą użytkownicy

Portal jest współtworzony aktywnie przez internautów. Dzięki rozbudowanemu systemowi formularzy, każdy zarejestrowany i zalogowany użytkownik otrzymuje możliwość dodawania do bazy nowych filmów i osób związanych z kinem, wprowadzania poprawek do istniejących już opisów bądź też ich rozbudowywania.

Informacje wprowadzone do systemu są sprawdzane i ewentualnie korygowane przez użytkowników portalu posiadających stosowne uprawnienia. Za swoją działalność na serwisie każdy zalogowany czytelnik otrzymuje punkty. Dzięki aktywności internautów powstają rankingi filmów, seriali oraz gier komputerowych.

Codziennie tysiące użytkowników Filmwebu poszukuje tam zapowiedzi, premier, rankingów najnowszych produkcji.

Filmweb jak Facebook

Oprócz obszernej bazy danych istnieje również rozbudowany serwis społecznościowy. Po rejestracji każdy z czytelników otrzymuje do dyspozycji własną stronę, na której publikowane są informacje na jego temat, archiwizowane na portalu, jak również istnieje możliwość założenia własnego blogu. Poza tym, serwis skupia ludzi pasjonujących się filmem, którzy mogą prowadzić dyskusje.

Użytkownicy po ocenieniu pewnej liczby filmów, mają możliwość znalezienia tzw. Gustopodobnych, którzy ocenili filmy podobnie, a także mają dostęp do Rekomendacji, czyli listy pozycji, które mogą leżeć w ich guście.

Historia

Filmweb zadebiutował w sieci 18 marca 1998. Dwa lata później, jako pierwszy polski serwis internetowy Filmweb udostępniono przez protokół WAP. Od 2005 funkcjonuje również dział Filmweb PRO adresowany do przedstawicieli branży filmowej. W styczniu 2006 Filmweb odnotował ponad 1 900 000 odwiedzin różnych osób. W 2008 jako wyłączny internetowy patron mediowy Filmoteki Narodowej, rozpoczął prowadzenie działu publicystycznego pt. Powiększenie  oraz cyklicznie uzupełnia własny kanał tematyczny na YouTube. W 2009 roku Filmweb znalazł się na 8. miejscu polskiego raportu Google Zeitgeist 2009.

W roku 2010 wystartowała nowa strona główna Filmwebu. Uruchomiono na niej m.in. szybciej działające menu zapewniające natychmiastowy dostęp do najważniejszych informacji z czterech największych działów portalu: Filmweb24, Bazy, FilmwebTV i Społeczności. Istotną część nowej strony głównej stanowi publicystyka i multimedia z dynamicznie rozwijającego się działu FilmwebTV.

18 stycznia 2011 do istniejącej już bazy filmów, seriali i ludzi kina dodano nową bazę gier wideo. W chwili uruchomienia zawierała 500 tytułów zarówno na platformę PC, jak i na konsole.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
10 najbardziej znanych i dochodowych marek świata

Mało kto dziś nie kojarzy Coca-coli oraz MacBoocka. Oto stworzoną przez magazyn Forbes lista najbardziej dochodowych i zarazem najbardziej…

Zamknij