Porady

Dziedziczenie długów. Co się dzieje z długami po śmierci współmałżonka?

Kwiecień 6, 2015

Wspólne spłacanie długów nie jest niczym prostym. Sytuacja dodatkowo się komplikuje po śmierci współmałżonka. W teorii długi są dziedziczne, jest jednak sposób, żeby uniknąć dziedziczenia długów.

Jak wygląda splata długu po  śmierci współmałżonka?

Wszystko zależy od ustaleń spadkowych. Teoretycznie zadłużenia przechodzą na rodzinę po śmierci jednego ze współmałżonków. Nawet jeśli kredyt zaciągnęła tylko jedna ze stron. Z chwilą śmierci spadkodawcy jego zgromadzony za życia majątek, ale też zaciągnięte zobowiązania przechodzą na spadkobierców. Jeżeli nieboszczyk nie zostawił testamentu, dziedziczenie nastąpi w kolejności ustawowej, a więc najpierw współmałżonek, potem dzieci.

Co zrobić, żeby nie spłacać długu za współmałżonka? Jakie mamy możliwości?

Po śmierci współmałżonka można przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, wtedy odpowiadamy za ewentualne długi spadkodawcy całym swoim majątkiem do wysokości długów, nawet jeżeli są one większe od tego majątku.

Możemy również przyjąć spadek z ograniczoną odpowiedzialnością za długi, wtedy spadkobierca odpowiada za długi maksymalnie do wysokości otrzymanego spadku.

Możemy też spadek odrzucić. A wtedy spadkobierca nie dziedziczy ani majątku, ani długów. Traktowany jest wtedy jakby nie dożył otwarcia spadku, a jego udział przechodzi na dzieci, które też mogą spadek odrzucić.

Jak złożyć odpowiednią decyzję?

Sześć miesięcy od momentu, w którym dowiedzieli się o swoim prawie do spadku. Tyle czasu mają spadkobiercy na złożenie odpowiednich dokumentów do urzędu. Brak oświadczenia jest równoznaczny z przyjęciem prostym. Oznacza więc, że bez naszego oświadczania. Będziemy dziedziczyć majątek z ewentualnymi długami.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nasze kłopoty finansowe są rejestrowane przez BIK i BIG

Gdy wpadamy w kłopoty finansowe najczęściej próbujemy ratować się kredytem lub pożyczką. Takie rozwiązanie w większości przypadków wiąże się…

Zamknij