Własna działaność

Dotacja unijna, zwrotna czy bezzwrotna?

Kwiecień 26, 2015

O dotacjach unijnych są rozsiewane cały czas nowe mity. Jedni twierdzą, że są bezzwrotne, drodzy, że trzeba je oddać, a jeszcze inni, że oddać i jeszcze dopłacić odsetki. Jak to jest w rzeczywistości?

Czym są dotacje unijne z założenia

Z definicji dotacje unijne to bezzwrotna pomoc dla przedsiębiorców. Oznacza to, że nie podlegają żadnym zwrotom, ani tym bardziej oprocentowaniu. Skąd zatem mit o tym, że dotacja unijna jest zwrotna? Być może często jest mylona z kredytem.

Mogą się jednak zdarzyć się sytuacje, w których zostanie się zmuszonym do zwrotu otrzymanej dotacji lub jej części wraz z odsetkami. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy kiedy nie wywiążemy się z umowy podpisanej z instytucją, która dotację przyznała.

Uwaga! W każdej umowie dotyczącej przyznania dofinansowania zwarte są szczegółowe warunki, jakich dotrzymać musi beneficjent, tak aby ta dotacja była w 100% pomocą bezzwrotną.

Kiedy umowa może zostać zerwana?

Zerwanie umowy wiąże się z tym, że będziemy zmuszeni oddać otrzymane środki. Kiedy się to może stać? Najczęściej wtedy, gdy otrzymane dofinansowanie zostanie wydane niezgodnie z jego przeznaczeniem. W przypadku dotacji dla firm jest trochę inaczej. Środki unijne są najczęściej przyznawane jako refundacje. Oznacza to w praktyce, że kiedy po prostu nie przeznaczymy pieniędzy na opisane w umowie zakupy, nie otrzymamy za nie zwrotu.

Uwaga! Nawet jeśli kupimy opisane przedmioty, z refundacją mogą być kłopoty.

Są jeszcze zaliczki

Niektóre konkursy na dofinansowania ze środków unijnych działają na zasadzie zaliczek. Oznacza to, że zanim zakupimy potrzebny nam sprzęt, dostaniemy przedpłatę. Podobnie jest w przypadku dotacji na założenie firmy, które często wypłacane są w całości z góry na konto, czasami więc nie trzeba dysponować, żadnym wkładem własnym.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.