Oszczędzanie

Domowe rachunki, cześć II – jak oszczędzać wodę?

Marzec 14, 2015

Woda również kosztuje. Radziliśmy już jak zaoszczędzić zmieniając stare usługi na nowe oraz ograniczając zużycie energii w naszym mieszkaniu. Do życia potrzebujemy jednak też wody. Ją też możemy łatwo oszczędzić, a tym samym, zmniejszyć nasze comiesięczne wydatki.

Prysznic zamiast kąpieli

Każdy z nas lubi długie kąpiele w wannie, najlepiej pełnej piany i olejków aromatycznych. Ale czy zastawaliście się kiedyś ile wody zużywa przeciętna polska rodzina kąpiąc się codziennie w ten sposób? W niektórych przypadkach może być to nawet kilkaset litrów. Zdecydowanie tańszą opcją jest prysznic, który jest może mniej przyjemny, ale za to szybszy i tańszy. Zaoszczędzona w ten sposób woda wpłynie na nasze rachunki.

Nawyk zakręcania wody

Golimy się i myjemy zęby przy zlewie, nawet kilka razy dziennie. Zdarza się nam jednak zapominać przy tym o zakręcaniu kranu. Podczas jednego kilkuminutowego mycia, zużywa się nawet do kilkudziesięciu litrów wody. Nawyk zakręcania kranu, na pewno pomoże nam jeszcze uszczuplić comiesięczne rachunki.

To samo tyczy się mycia naczyń. Taniej nam wyjdzie jeśli napuścimy do zlewu trochę wody niż kran będzie stale odkręcony. No i pamiętajmy na koniec o starannym zakręceniu kranu. Kapiąca woda to kolejne wydatki.

Woda jest też potrzebna domowym urządzeniom

Pralka, zmywarka, sedes, wszystkie te urządzenia do działania potrzebują wody… i to wcale nie tak mało jak nam się wydaje. Czy jest na to jakaś rada? W toalecie można zamontować specjalny spłuczkę z funkcja stop, która ogranicza zużycie. A co z pralką i zmywarką?

Nowsze urządzenia są bardzo oszczędne. Jednak możemy im to oszczędzanie jeszcze ułatwić. Nie zawsze w pralce musimy ustawiać kilkugodzinny tryb prania, niekiedy wystarczy pół godziny. To samo dotyczy zmywarki. Co prawda niektóre modele oferują zmywanie na pół kosza. Jest to jednak chwyt marketingowy. Zmywarka w tym trybie zmyje połowę swojej objętości, jednak nie zużyje do tego połowy wody, a około 70 proc. Czasem więc lepiej poczekać i całkowicie zapełnić urządzenie, lub zmyć kilka naczyń ręcznie.

Mamy nadzieję, że tych kilka rad pomoże Wam w domowym oszczędzaniu. W kolejnej części naszego poradnika opiszemy jak zaoszczędzić na transporcie.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domowe rachunki, cześć I – stare umowy i oszczędzanie energii

Posiadając już wymarzony dom, należy go jeszcze utrzymać. Nie pomagają nam  tym wysokie opłaty za wodę, prąd i gaz.…

Zamknij