Porady

Czynszówka to rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt

Kwiecień 14, 2015

Polska nie należy do krajów, w którym przeważają lokale czynszowe. W krajach Europy Zachodniej większość mieszkań to czynszówki, w Polsce to zalewie kilkanaście procent.

Czym są czynszówki?
Czynszówki to nic innego jak jedno z określeń mieszkań, domów, kamienic i lokali, które odstępowane są najemny na zasadzie comiesięcznej opłaty, czyli czynszu.

Czy czynszówki to dobre rozwiązanie?
Zdaniem Związku Banków Polskich, czynszówki pomogłyby rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Jednak, aby doskoczyć do europejskiej średniej, musielibyśmy zbudować ponad milion takich mieszkań.
Czynszówki to dobre rozwiązanie dla biedniejszych osób, których najprościej w świecie nie stać na kredyt. Czynszówki gwarantują stały dach nad głową, z ta jednak różnicą, że zamiast raty kredytu, spłacamy właśnie comiesięczny czynsz. Taki czynsz często jest niższy od raty kredytu. Dodatkowym plusem czynszówki jest to, że w każdej chwili możemy zrezygnować z wynajmu. Nie ma tutaj żadnej obawy, że spóźniając się ze spłatą, bank zabierze nam i całe wpłacone pieniądze i mieszkanie.

Kto powinien budować mieszkania czynszowe?
Zdaniem Związku Banków Polskich powinny się tym zająć głównie samorządy, a inwestycje miałyby być stymulowane przez system zachęt dla inwestorów, również podatkowych. Zdaniem związku, liczba osób w Polsce, która będzie posiadać pełną zdolność kredytową stale maleje. Dlatego właśnie należy skupić się na czynszówkach.

Więc może warto pomyśleć nad tym, żeby mieszkanie wynająć, a nie od razu kupować na kredyt? Kredytem jesteśmy uwiązani na praktycznie całe życie, a umowę najmu, możemy wypowiedzieć w każdej chwili. Na zachodzie to bardzo popularne rozwiązanie.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
To już 2 miliony aut! Fabryka opla w Gliwicach ma co świętować  

Gliwicka fabryka opla działa od 1998 roku. W ubiegłym czwartek z hali montażowej fabryki zjechał 2 milionowy pojazd. To…

Zamknij