Temat dnia

Czy Polacy potrafią oszczędzać? Na tle innych państw Unii Europejskiej wypadamy blado

Marzec 30, 2015

Polacy są narodem, który plasuje się na szarym końcu listy jeśli chodzi o  oszczędzanie pieniędzy. Wiąże się to oczywiście z tym, że zarobki nie pozwalają na odłożenie jakichkolwiek kwot „na potem”. Jednak to nie jedyny problem.

Po co i jak oszczędzać

Z badania przeprowadzonego przez grupę ING wynika, że aż 20 proc. rodaków uważa, że nie mają na co i po co oszczędzać. Mało kto myśli o swojej przyszłości na emeryturze. Polacy po prostu nie potrafią oszczędzać. Większość z nas, mimo publicznego braku zaufania i częstych bojkotów, nadal pokłada całą swoją nadzieję u ZUSie. Jest to niedopuszczalne zważając na to, że coraz częściej jesteśmy informowani o długach czy deficytach finansowych tej instytucji. Może nadal podświadomie chcemy wierzyć, że gdy przyjdą ciężkie lata z pomocą przyjdzie nam państwo. Lepiej nigdy nie sprawdzać tego na własnej skórze. Z drugiej strony Polacy nie mają dostępu do „dobrych”, wysokooprocentowanych lokat, dzięki którym oszczędzanie stałoby się łatwiejsze. Oprocentowanie w ostatnich latach jest na bardzo niskim poziomie i nie wygląda na to, by sytuacja miała się poprawić.

Porównując się do innych krajów

Na tle krajów europejskich wypadamy naprawdę słabo, jeśli chodzi o oszczędzanie. Tylko ok. połowa z nas ma jakiekolwiek oszczędności. Suma tych wszystkich oszczędności jest i tak tylko 15 proc. tym, co posiadają Niemcy i Włosi. Nawet Grecja jest w lepszej pozycji od nas. Mniej oszczędni od nas są tylko obywatele 4 państw europejskich: Rumunii, Łotwy, Słowacji i Bułgarii. Stopa oszczędzania w Polsce wynosi 0,1 proc. na gospodarstwo domowe, natomiast u naszych sąsiadów Czechów jest to ponad 9 proc.

To, ile Polacy mają zaoszczędzone nie wpływa na szczecie na to, jak traktujemy zgromadzone pieniądze. Znaczna większość, prawie 90 proc.z tych, którzy oszczędzają, na bieżąco kontroluje oprocentowanie lokat czy szuka nowych sposobów oszczędzania. Im więcej komuś udało się zebrać tym aktywniej zajmuje się swoimi finansami. Świadomość oszczędzania mamy więc lepszą niż wcześniej wspomniani Niemcy czy Belgowie. Nie powinniśmy więc załamywać rąk i powoli, każdego dnia uczyć się więcej o oszczędzaniu, by móc spokojnie planować swoją przyszłość.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Stopy procentowe będą niezmienione. Tak zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej

To żadne zaskoczenie, Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje swoje stanowisko o niezmiennych stopach procentowych. Zdania wśród ekonomistów są podzielone, jedni…

Zamknij