Temat dnia

Czy nowa ordynacja podatkowa będzie dla nas korzystniejsza

Marzec 23, 2015

Już w ubiegłym roku Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy dotyczącej zmiany w ordynacji podatkowej. Zdaniem rządu, unormuje i uprości on zasady podatkowe. Czy jednak na pewno tak się stanie?

Projekt ordynacji podatkowej zawiera kilka niezwykle ważnych zmian, które mają ułatwić życie podatnikom. ułatwiających życie podatnikom. Nowe zasady mają ustalić nowy kierunek nad pracami organów skarbowych i być stosowana w relacjach z podatnikami. Ma uwzględniać wszelkie wątpliwości na korzyść podatnika, a nie urzędów.

Założenia ordynacji

Komisja dąży do narzucenia służbom skarbowym i podatnikom zasadę analogii. Oznacza to, że jeśli w jednym przypadku stosuje się określoną normę prawną, to w drugim przypadku, podobnym i rodzącym zbliżone skutki, służby skarbowe również powinny dane działanie zakwalifikować do kategorii kosztów. To uniemożliwi organom skarbowym zwiększanie obciążeń lub zmniejszanie uprawnień podatników.

Ordynacja będzie zawierać również nakaz, aby urzędnicy stosowali uchylone przepisy prawa do zdarzeń, do których doszło jeszcze w czasie ich obowiązywania. A także zasada, że jeśli sprzeczności w prawie podatkowym nie da się wyjaśnić, to wątpliwości powinny być rozważane na korzyść podatnika.

Głosy sprzeciwu

Nie wszyscy jednak są zdania, że nowa ordynacja ułatwi sprawy podatkowe. Pojawią się glosy z obawami, że nowa ordynacja wprowadzi niepotrzebne zamieszanie, a jej zasady, nie są wcale takie jasne.

 

Jak będzie w praktyce? Dowiemy się wkrótce.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
odliczenia na dziecko
Ulga podatkowa odliczenia na dzieci. Jak skorzystać z odliczenia na dziecko.

Od rozliczenia z tytułu ulgi na dziecko za 2014 rok nastąpiło kolejne zwiększenie kwot możliwych do odliczenia za trzecie…

Zamknij