Technologie

Czy klimatyzacja w domu to zbędny luksus?

Styczeń 18, 2016

Lato w naszym kraju robi się coraz gorętsze. Sierpień 2015 roku był w Polsce najgorętszy od 208 lat. Temperatury sięgające prawie 40 stopni dały się we znaki chyba każdemu. Jak sobie radzić z takimi temperaturami? Wciąż większość z nas uważa ze klimatyzacja w domu jest zbyt droga. Ale czy na pewno? Postanowiłem zmierzyć się z tematem i sprawdziłem, czy klimatyzacja w domu to nadal tylko luksus dla wybranych.

Próżno szukać klimatyzacji w polskich domach
O ile chyba w każdym biurowcu znajdziemy klimatyzację, tak ciężko jej szukać w domowych gospodarstwach. Statystyki podają, że klimatyzację ma tylko około 50 tysięcy polskich gospodarstw domowych. To bardzo mało, biorąc pod uwagę to, że żyjemy w 40 milionowym kraju. Jest to też o tyle dziwne, że każdy samochód, który jeździ po naszych drogach ma ten, niewątpliwe przydatny gadżet.
Dlaczego zatem klimatyzacje domowe są nie przyjęły się u nas tak dobrze? Polacy boją się wysokich kosztów użytkowania „klimy”, ale czy powinni?

Co mamy zamiast klimatyzacji?
Zamiast klimatyzacji, chłodzimy się wiatrakami lub klimatyzatorami przenośnymi. Ale czy jest to mniej kosztowny od typowej „klimy”?
Standardowe wiatrami zajmują dużo miejsca. Kosztują stosunkowo mało i wiatraczek pobiera jedynie 50W energii, jest więc stosunkowo tani w eksploatacji. Jest to opcja dla bardzo oszczędnych, która jednak nie daje zadowalających rezultatów.
Może pomyślmy o klimatyzatorze przenośnym? Urządzenie, które będzie w stanie schłodzić pomieszczenie o powierzchni około 40m2 kosztuje w granicach 1200-1500 złotych. Taki klimatyzator pobiera około 3,5kW energii elektrycznej podczas pracy na pełnych obrotach. Minusem jest na przykład konieczność wyprowadzenia rury, przez którą wylatuje ciepłe powietrze na zewnątrz. W efekcie schładzamy pomieszczenie, ale jednocześnie dostarczamy do niego gorąco przez otwarte okno balkonowe.

Alternatywa jest wygodniejsza?
Zawsze możemy też przekonać się do typowej klimatyzacji. Klimatyzator typu split to klasyczna postać klimatyzacji, która składa się z jednostki umieszczonej w domu, to z niej wydobywa się chłodne powietrze oraz jednostki zewnętrznej, która generuje hałas i działa na zasadzie załączającego się co jakiś czas agregatu.
Urządzenia nie należą do tanich. Razem z montażem zapłacimy około 3 tysięcy. Spójrzmy jednak na to rozwiązanie z perspektywy czasu. Koniec już z niewiele tańszymi klimatyzatorami przenośnymi i tanimi, często psującymi się wiatrakami, które nic nie dają.
A jak wyjdzie cenowo? Taka klimatyzacja split ma moc około 5kW, nie jest to zatem urządzenie, które pobiera dużo prądu.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy wyciąg bankowy wygenerowany z systemu bankowości elektronicznej jest dokumentem księgowym?

Zacznijmy od przykładu – masz firmę i chcesz dostarczyć urzędowi skarbowemu wyciąg bankowy potwierdzający poniesienie wydatków. Przedstawiłeś zatem wydruk…

Zamknij