Temat dnia

Czy i Ty jesteś zwycięzcą? Coaching osobisty – za i przeciw

Marzec 23, 2017

Coaching, trening, szkolenia… określeń jest wiele, a w tym przypadku wszystko sprowadza się do jednego. Przekazywania komuś wyraźnych wskazówek na temat doskonalenia siebie. Coaching jest procesem, którego głównym celem jest wzmocnienie danej osoby, niezależnie od tego czy jest to trening osobisty, zwany personalnym, czy też coaching biznesowy. Same szkolenia budzą jednak spore kontrowersje. Zajmijmy się zatem jego plusami i minusami.

Czym tak naprawdę jest coaching?

Coaching jest definiowany jako interaktywny proces szkolenia, poprzez metody związane z psychologią. Trening ma sprawić, że każdy z nas odkryje swoje marzenia i zacznie je realizować. Takie szkolenie pomaga zarówno jednostkom, jak i zorganizowanym grupom, a jego celem jest „osiągnięcie celu”, niezależnie od tego, czym ten „cel” jest.

Dobre strony coachingu – zostań milionerem w tydzień!

Coaching osobisty może być wsparciem dla wszystkich osób, które czują gotowość do wprowadzenia zmian w swoim życiu i potrzebują odpowiedniej motywacji, aby to zrobić. Takie szkolenie, które jest prowadzone przez psychologa potrafi skutecznie zmienić sposób myślenia i zmotywować do działania.
Coaching osobisty stwarza okazję do tego, aby poznać siebie samego i swoje możliwości, a w konsekwencji, skupić się na tym, jak zmienić swoje życie na lepsze. Takie szkolenia mogą dać nam na przykład:

   • rozwój osobisty;
   • motywację do działania;
   • poznanie własnych potrzeb;
   • zwiększenie wiary we własne możliwości;
   • realizację życiowych pasji.

W coachingu osobistym trener ma za zadanie pomóc swoim słuchaczom w nakierowaniu ich na właściwą drogę i osiągnięcia celu. Takim celem może być niemal wszystko, od zdobycia sławy czy pieniędzy, po polepszenie sytuacji w rodzinie. Wszystko zależy od Ciebie!

Złe strony coachingu – powielanie frazesów

Sam coaching budzi jednak spore kontrowersje i trudno się temu dziwić. Głównie z uwagi na wątpliwe umiejętności samych szkoleniowców. Zazwyczaj tacy trenerzy to zwykłe osoby, które zanim zaczęli robić pieniądze na szkoleniach, byli spłukanymi nieudacznikami. Nie trzeba szukać daleko, ale wolałbym nie wypisywać nazwisk. Jak zatem wierzyć, że odniesieniem sukces, komuś kto odniósł go dzięki mowom motywacyjnym?
Jak wygląda szkolenie? Coach zazwyczaj stawia się od razu w pozycji guru, mentora, kogoś lepszego. Jest osobą, która ma za zadanie uczenia innych. W przypadku coachingu osobistego, nasz guru powie nam jak radzić sobie z życiem. Jak radzić sobie ze stresem, jak realizować pasje i marzenia oraz jak… być lepszym człowiekiem. I właśnie tutaj pojawia się ważne pytanie oraz przysłowiowe „ale” – czy naprawdę potrzebujemy do tego drugiej osoby? Osoby, która nie zawsze jest tym za kogo się podaje, a jednie zwęszyła łatwy zarobek?
Przeciwnicy coachingu często zarzucają trenerom powtarzanie frazesów. I trudno się z tym nie zgodzić. „Jesteś zwycięzca”, „Kto Ci ukradł marzenia?”, „Możesz wszystko”. To formułki, które słyszy się na spotkaniach z osobistymi trenerami, które kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych za godzinę rozmowy! Czy naprawdę nie możemy się samodoskonalić bez kogoś kto tylko nam powie, że możemy być lepszymi ludźmi, jeżeli będziemy tego chcieli?

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Praca sezonowa za granicą – sprawdź popularne kierunki!

Z momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej wzrosła możliwość znalezienia legalnej pracy w zachodnich krajach. Niemcy stosunkowo późno udostępnili…

Zamknij