Porady

Co to jest RRSO? Czyli jak czytać reklamy kredytów, żeby nie żałować

Marzec 14, 2015

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, bardzo istotna dla kredytobiorców. Informacji o nich dowiemy się jedynie z drobnego druku na reklamach. Dlaczego?

RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to całkowity koszt kredytu, który ponosi konsument. Wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. RRSO pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie ofert kredytów konsumenckich udzielanych przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) , a także pozostałe instytucje pożyczkowe. Pamiętajmy, że oprócz oprocentowania, uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu, a w tym i prowizje, opłaty oraz koszty usług dodatkowych.

Drobny druk w reklamach

Firmy i instytucje oferujące kredyty oraz inne sługi finansowe, muszą mieć jasno sprecyzowane reklamy. Wynika to z ustawy o kredytach konsumenckich. Sprytni reklamodawcy potrafią jednak odrobinę naciągać prawdę. Zazwyczaj dzieje się to w ten sposób, że eksponuje się, na przykład dużą, kolorową czcionką atrakcyjne oprocentowanie, a drobnym drukiem ukrywa się pozostałe koszty kredytu. Warto jest zwrócić uwagę na dolne linijki w spotach reklamowych.

Znając końcową sumę RRSO nie musimy się zastanawiać, czy dla rzeczywistego kosztu kredytu ważniejsza jest wysokość oprocentowania, opłat, czy prowizji, ani jak bardzo na cenę wpływa harmonogram spłaty. Koszt jest wyrażony jedną liczbą, dzięki czemu porównanie różnych ofert jest proste: im ta liczba jest wyższa, tym oferta droższa. Banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe i sklepy ze sprzedażą ratalną liczą i przekazują swoim klientom wskaźnik RRSO dla niemal każdego kredytu, bo nakazują im to przepisy o kredycie konsumenckim.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oszczędzanie długoterminowe, czyli co zrobić z oszczędnościami, aby przynosiły korzyści

Kiedy już zebraliśmy dostateczną ilość pieniędzy, warto pomyśleć o długoterminowym oszczędzaniu. Ofert i produktów bankowych jest całe mnóstwo, ale…

Zamknij