Kredyty i Pożyczki

Co to jest historia kredytowa i jaki ma wpływ na nasz kredyt. Wyjaśniamy czym jest BIK

Marzec 31, 2015

Wszelkie informacje o zaciąganych przez nas kredytach oraz o historii ich spłacania trafiają do BIK, Biura Informacji Kredytowej. BIK jest pierwszym miejscem, z którym bank się skontaktuje przed udzieleniem na kredytu.

Czemu BIK jest taki ważny?

BIK jest biurem, które zajmuje się zbieraniem informacji, nie tylko o nas samych, ale o sposobie spłacania naszych kredytów. Obowiązkiem biura jest informowanie banku o naszej sytuacji majątkowej oraz o historii kredytowej. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli kiedyś wzięliśmy kredyt i nie spłacaliśmy go w terminie, BIK na pewno o tym wie i powie o tym bankowi. Wtedy bank, aby dodatkowo się zabezpieczyć, może zażądać od nas większego zabezpieczenia.

Uwaga! Również my sami możemy sprawdzić  BIK naszą historię kredytową.

Co znajduje się w BIK?

Biuro przechuje głównie informacje o tym jakie kredyty spłacany w danym  momencie. Każda taka informacja zawiera datę rozpoczęcia kredytu, jego wysokość, kwotę, którą spłaciliśmy i która jeszcze musimy spłacić oraz czy robimy to w terminie.

BIK gromadzi również informacje o kredytach, które spłacaliśmy w przeszłości.

UWAGA! BIK gromadzi informacje w dwóch przypadkach, jeśli wyraziliśmy na to zgodę w umowie kredytowej i automatycznie, kiedy mieliśmy długą przerwę w spłacie rat. Wtedy taka informacja będzie figurowała w biurze przez nie dłużej niż 5 lat.

BIK nie jest taki straszny jak go malują, wystarczy, że poprawnie oszacujemy naszą zdolność kredytową i będziemy regularnie go spłacać.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt to nie tylko odsetki. Zobacz z czego jeszcze się składa

Najważniejszym kryterium, które decyduje o tym, w którym banku wybierzemy kredyt, jest oprocentowanie. Jedna kredyt to nie tylko odsetki. Oprocentowanie kredytu…

Zamknij