Komornik

Co robić kiedy komornik puka do naszych drzwi?

Marzec 23, 2015

Nie jest tak, że komornik pojawi się u nas jeśli spóźnimy się ze spłatą. Sprawa najpierw od wierzyciela musi trafić do sądu, a następnie wkracza komornik. Zobaczmy co wtedy możemy zrobić.

Po pierwsze… zażalenie

Zażalenie możemy napisać na każde postępowanie komornika i sądu. Trzymajmy się jedynie reguły 7 dni. Co na tym zyskujemy? Wstrzymujemy samą egzekucję długo, mamy tym samym więcej czasu na spłatę. Jest też szansa, że sąd doszuka się pewnych uchybień i niejasności. Może to nawet doprowadzić do tego, że wierzyciel wycofa postępowanie komornicze i pójdzie z nami na ugodę. Takie rzeczy się tez zdarzają.

Uwaga! Przeważnie wymaganym terminem na złożenie zażalenia jest 7 dni i bez względu na rodzaj sprawy powinniśmy skorzystać z takiej możliwości.

Zdajmy się na przepisy

Egzekucje komornicze są objęte pewnymi przepisami. Pamiętajmy o nich. Przedstawiamy kilka ważniejszych podpunktów. Jeżeli komornik potrąca nam z pensji, to nie może być to suma większa niż 50 proc. wypłaty netto.

Uwaga! Wypłata 607 zł netto, czyli 824 zł brutto jest wolna od podatku.

Przy potrąceniach z emerytury lub renty nie można zająć więcej niż 25 proc. Jest to bardzo ważne, ponieważ wiele osób godzi się na zajęcia dużo wyższe i osoby te nawet nie wiedzą, że mogą się bronić lub dochodzić swoich praw.
Kiedy komornik przychodzi do domu, musi okazać nam dokument potwierdzający jego prawa, a dłużnik powinien zapisać jego dane.

Warto pamiętać o tych przepisach, może nam to pomóc w uchronieniu majątku.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy nowa ordynacja podatkowa będzie dla nas korzystniejsza

Już w ubiegłym roku Kancelaria Prezydenta przygotowała projekt ustawy dotyczącej zmiany w ordynacji podatkowej. Zdaniem rządu, unormuje i uprości…

Zamknij