Płatności

Chcesz kupić mieszkanie? Znalazłeś ofertę za 150 tys. zł. Czy dokładnie tyle zapłacisz?

Kwiecień 12, 2015

To co widzimy w ofertach i cennikach często mija się z prawdą. Często bywa tak, że ludzie odkładają pieniądze, a kiedy zbiorą wystarczającą kwotę, chcą kupić mieszkanie. I nagle okazuje się, że nie wystarczy na wszystko. Sprawdź za co jeszcze zapłacisz kupując mieszkanie.

Pośrednik

Mieszkania można szukać samodzielnie lub skorzystać z pomocy pośrednika. W tym drugim przypadku należy się liczyć z prowizją rzędu 2-3 proc. od ceny mieszkania. Przykładowo kupując mieszkanie za 100 tys. zł. 2-3 tysiące musimy oddać pośrednikowi.

Notariusz

Każda umowa przenosząca własność nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

Kupując mieszkanie spółdzielcze na rynku wtórnym, a także nowe lub używane mieszkanie hipoteczne nie unikniesz wizyty w kancelarii. Ile zapłacisz? To zależy od wartości nieruchomości i jej rodzaju.

Sąd

Kupując mieszkanie na kredyt musisz założyć dla niego księgę wieczystą, wpisać do niej swoje dane i hipotekę na rzecz banku. Zajmuje się tym sąd pobierając stosowne opłaty. Formalności z tym związane z reguły załatwia samodzielnie nabywca mieszkania.

Bank

Głównym kosztem kredytu jest prowizja. Zależnie od banku może się ona wahać. To nie koniec opłat. Konieczne będzie także opłacenie ubezpieczenia mieszkania. Banki również coraz rzadziej wymagają ubezpieczenia na życie kredytobiorcy.

Warto więc rozważyć wszystkie fakty. Kupując mieszkanie, nie tylko płacimy za samo kupno. Do ceny trzeba wliczyć wiele dodatkowych opłat.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Już dziś wielka kumulacja Lotto! Kolejki w kioskach ustawiały się od 7.00 rano. Wygrać można aż 40 mln zł

Dziś do wygrania jest 40 mln zł. Jeśli komuś się poszczęści i wytypuje sześć szczęśliwych numerów, zostanie rekordowym wygranym.…

Zamknij