Ciekawostki

Blablacar.pl – serwis zbiera pozytywne opinie. Szukaj wspólnych przejazdów tanio i wygodnie.

Kwiecień 9, 2015

Drogie bilety PKP i PKS spowodowały wielki rozbłysk portalu blablacar.pl. Nic w tym dziwnego. Wspólne przejazdy blablacarem mogą być nawet 100 procent tańsze niż bilet PKP. Są również wygodniejsze. Serwis zbiera coraz lepsze opinie wśród polskich internautów.

Jak to działa?

Blblacar.pl pełni funkcję internetowego autostopu. Wystarczy znaleźć na stronie interesujące nas połączenie i pokazuje się nam spora lista osób, które danego dnia będą na tej trasie przejeżdżać. Możemy zapisać się na taki kurs co poskutkuje tym, że przejezdny zabierze nas swoim autem do miejsca przeznaczenia. Opłata jest symboliczna, dokładamy się kierowcy jedynie do paliwa.

Oszczędność dla pasażera i kierowcy

Pasażerowie mogą zaoszczędzić sporo. Jak już wspomnieliśmy, opłata jest jedynie symboliczna i dopłacamy kierowcy do paliwa. Możemy na przykład przejechać 100 kilometrów za 5 zł. Tą samą trasę przejedziemy pociągiem i autobusem za 30 zł. Oszczędność jest więc spora.

Ze wspólnych przejazdów korzystają również kierowcy, którzy wybierając się w trasę mają zazwyczaj jedno, lub nawet kilka wolnych miejsc. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrali dodatkowe osoby, które odwdzięczą się dopłatą do paliwa.

Czy to bezpieczne?

Blablacar.pl działa jak autostop. Może więc to budzić pewne obawy. Jednak nie są one w pełni uzasadnione. W odróżnieniu od tradycyjnego autostopu nie podróżujemy z osobą całkowicie nam nieznaną. Na stronie jest dokładnie napisane z kim podróżujemy, jakim samochodem, na jakiej trasie i o której godzinie. Wszystko jest więc rejestrowane przez system. Strona oferuje również możliwość wystawienia opinii i oceny swojego towarzysza podróży. Na pytanie czy to bezpieczne jest w takim razie tylko jedna odpowiedz – tak. Problem może pojawić się jednak kiedy dojdzie do wypadku.

Kto zapłaci odszkodowanie?

Każdy pasażer ma prawo dochodzić odszkodowania od kierowcy, jeżeli ucierpiałby w wypadku podczas wspólnej podróży. Należy jednak podkreślić, że w takim przypadku akcesoryjnie odpowiedzialnym za skutki wypadku jest ubezpieczyciel OC kierowcy. W interesie osób poszkodowanych wszędzie tam, gdzie zachodzi odpowiedzialność sprawcy, zachodzi odpowiedzialność ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, który ponosi materialne konsekwencje wypadku za sprawcę. Sprawa się jednak komplikuje ponieważ ubezpieczyciel może traktować przejazd blablcarem jako formę zarobku. Nie jest traktowany jako zwykły przejazd grzecznościowy. Ubezpieczyciel może więc robić nam trudności przy wypłacie odszkodowania powołując się na fakt, że za przejazd pobieraliśmy opłatę.

Skazani na porażkę?

Kierowca i pasażer, którzy podczas podróży korzystali z usług blablacar.pl, a ulegli wypadkowi i chcieliby wnieść do ubezpieczyciela roszczenie o odszkodowanie nie są zakazani na porażkę. Strona blablacar nie ma charakteru zarobkowego, tak samo jak sam przejazd. Nie podpisujemy żadnej umowy. Również sama zapłata nie ma charakteru zarobkowego. Przez portal blablacar jest traktowana jako rekompensata za poniesione koszty przejazdu.

Podsumowując, blablacar w Polsce powoli wypiera drogie i niewygodne PKP. Jest również naszym zdaniem w 99 procentach bezpieczne. Przejazdy są monitorowane, a w razie wypadku możemy ubiegać się o odszkodowanie, nawet jeśli ubezpieczyciel twierdzi inaczej.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bank chce dodatkowego zabezpieczenia kredytu. Co robić?

Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że aż 250 tys. kredytów, zwłaszcza zaciągniętych we frankach szwajcarskich, ma dziś wartość wyższą niż…

Zamknij