Kredyty i Pożyczki

Bank nie chce dać Ci kredytu hipotecznego? Sprawdź jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

Kwiecień 21, 2015

Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Trzeba spełniać określone warunki. Musisz posiadać wkład własny oraz zdolność kredytową.

Wkład własny

Banki nie mogą udzielać kredytu mieszkaniowego na sumę większą niż 95 proc. wartości nieruchomości. Sam wkład własny wynosił do tej pory 5 procent wartości kredytu, a od tego roku wzrósł o połowę. Oznacza to, że kupując mieszkanie o wartości 200 tysięcy, musimy posiadać 20 tysięcy wkładu własnego.

Nie możemy pomóc uzbierać Ci tej kwoty, ale możemy pomóc z drugim warunkiem. Ze zwiększeniem Twojej zdolności kredytowej.

Krok pierwszy

Jeśli chcemy kupić mieszkanie na kredyt, musisz zacząć od budowania swojej historii kredytowej. Trzeba też sprawdzić, jak wygląda nasza zdolność kredytowa i ewentualnie zrezygnować z posiadanych już produktów. Teraz pozostanie nam już tylko znalezienie najkorzystniejszych ofert kredytowych.

Zrezygnuj z innych kredytów

Wkład własny to jednak dopiero początek. Aby uzyskać kredyt hipoteczny, musimy też posiadać zdolność kredytową.

Jak ją zwiększyć? Najskuteczniejszym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej jest wzrost dochodów. Łatwo pisać, w praktyce wiemy, że mogą być z tym spore trudności.  Znacznie łatwiej poprawić swoją sytuację poprzez rezygnację z posiadanych już kredytów, dotyczy to również rat.

Bank podczas decyzji udzielania kredytu hipotecznego oblicza czy z naszego wynagrodzenia wystarczy pieniędzy na życie oraz spłatę rat zarówno starych kredytów, jak i tego dopiero zaciąganego. Oznacza to, że zwiększymy naszą zdolność kredytową jeśli nie będziemy mieli innych zobowiązań finansowych.

Sprawdź się w BIK-u

O BIK pisaliśmy już wielokrotnie. To tam baki zasięgają opinii na nasz temat. W BIK-u znajdują się informacje czy regularnie spłacaliśmy dotychczasowe kredyty.

Banki zwracają bowiem uwagę nie tylko na to czy obecnie posiadamy zadłużenie, ale także jak wygląda nasza historia kredytowa. Informacja o tym, że w przeszłości terminowo opłacaliśmy raty z pewnością sprawi, że banki chętnie będą nam pożyczały pieniądze. Oczywiście na naszą niekorzyść działają wszelkie opóźnienia i problemy.

Warto jest więc zawsze spłacać wszelkie zobowiązania w terminie, nawet kiedy dotyczą one takich drobiazgów jak rata za telewizor czy zaległy mandat.

Sprawdź popularne kredyty hipoteczne

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Japoński pociąg Maglev najszybszy na świecie

Pociąg Maglev japońskich linii kolejowych pobił światowy rekord prędkości. Rekord prędkości wyniósł 590 km na godzinę. Poprzedni rekord należał…

Zamknij