Temat dnia

Alkohol drożeje! Wódka za 32 zł. W mediach zawrzało

Kwiecień 23, 2015

Na początku tygodnia zrobiło się w mediach bardzo głośno. Serwisy informacyjne krzyczą jednym głosem: „wódka za 32 złote!”, „piwo za 4 złote!”. Wszystko przez artykuł „Dziennika Gazeta Prawna”

Doniesienia z pierwszej ręki?

Na początku tygodnia „Dziennik Gazeta Prawna” donosił, że Unia Europejska wypowiada wojnę alkoholowi. – Wspólnota pracuje nad specjalną strategią antyalkoholową, która zakłada m.in. zakaz reklamy, minimalną cenę, podniesienie akcyzy i monitorowanie transgranicznej sprzedaży alkoholu – rozpisywał się dziennikarz dziennika. Gazeta również zaznaczyła, że na spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej, polski rząd taki plan poparł.

Dlaczego drożej?

Zdaniem gazety chodziło o ceny minimalne alkoholu. W założeniach 10 gramów czystego alkoholu miałoby kosztować ok. 2 zł. To przełożyłoby na cenę gotowych wyrobów. Prosto wyliczyć, że butelka najtańszego piwa kosztowałaby ok. 4 zł, a wódki 32 zł. Dziś płacimy dwa razy mniej.

Cena ma uderzyć głównie w piwa, które zdaniem są zbyt tanie. W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister zdrowia Igor Radziwiłł-Winnicki tłumaczy, że polityka cenowa to jeden z najbardziej skutecznych elementów walki z alkoholizmem. Nowa polityka ma też całkowicie zakazywać reklamowania alkoholu. Program miałby on obowiązywać od 2016 roku.

Wódka za 32 zł, a piwo za 4 zł. Czy tak się stanie?

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Masz własną działalność? Podpowiadamy kiedy opłaca Ci się być vatowcem

Być vatowcem? Czy być płatnikiem VAT? Takie pytania często pojawiają się kiedy chcemy założyć firmę. Jest to bardzo ważna…

Zamknij