Temat dnia

Airbus chce dać pracę 4 tys. Polakom

Kwiecień 28, 2015

Firma Airbus zapowiedział, że chce stworzyć 4 tysiące miejsc pracy dla pracowników w Polsce. A to wszystko do 2020 roku.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że testy na helikoptery dla polskiej armii przeszyła jedynie maszynka H225M od francuskiego producenta. Przed helikopterem już tylko ostatni sprawdzian.

W przetargu na helikoptery dla polskiej armii brała jeszcze udział amerykańska firma Sikorsky. Jednak ich maszyna, śmigłowiec S-70i Black Hawk i jego morska wersja Seahawk, nie zdały egzaminu. Podobny los spotkał maszynę AW149, należącą do grupy Agusta Westland.

Francuski Airbus Helicopters w odróżnieniu od dwóch pierwszych producentów nie ma uruchomionej swojej linii produkcyjnej związanej ze śmigłowcami w Polsce. Do Airbus Military należą natomiast zakłady PZL Warszawa Okęcie, produkujące między innymi komponenty do transportowców C295M.

Szefowie firmy zapewnili jednak, że wygrana w przetargu otworzy nowe możliwości współpracy. W Łodzi ma powstać linia produkcyjna i serwisowa nowych maszyn polskiej armii. Serwisowanie i być może produkcja śmigłowców oznaczałaby zatrudnienie przynajmniej kilkuset nowych pracowników w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1, w których obecnie serwisowane są wysłużone śmigłowce Mi-17. Firma deklarowała, że zamówienia będą związane nie tylko z kontraktem na śmigłowce wielozadaniowe.

Przypomnijmy, że rok temu Airbus podpisał umowę z Politechniką Gdańską, Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Polscy specjaliści z uczelni, w ramach współpracy, pomagają w udoskonalaniu elementów elektrotechnicznych, automatycznego pilota oraz siłowników, a także ulepszaniu systemów wspomagających śmigłowców w lotach nad dużymi akwenami wodnymi.

Zobacz również

Brak komentarzy

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiany w dziedziczeniu długów już w 2015 roku. Prezydent podpisał ustawę

Rok 2015 przyniesie ważne zmiany w przepisach i zasadach dziedziczenia długów. Głównym założeniem nowelizacji jest to, aby zamiast dziedziczyć…

Zamknij